Στα “σχοινιά” οι Μπακς

Το Μαϊάμι παίζοντας εξαιρετική άμυνα την 4η περίοδο επικράτησε με 115-100 των Μπακς κι έκαναν το 3-0 στη σειρά.

Η ομάδα του Γιάννη Αντετοκούνμπο αν και προηγήθηκε με +14 πόντους έπαθε… μπλακ άουτ. Χαρακτηριστικό παράδειγμα ότι σχεδόν τα τελευταία πέντε λεπτά του αγώνα σημείωσε μόλις 2 πόντους!

Με ένα σερί 40-13 οι Χιτ στο τελευταίο δωδεκάλεπτο έγραψαν Ιστορία, καθώς αποτελεί τη μεγαλύτερη διαφορά υπέρ μιας ομάδας στην ιστορία των playoffs από το 1955, όταν και καθιερώθηκε το χρονόμετρο στις επιθέσεις.

Το Μαϊάμι χρειάζεται μόλις μια νίκη, ενώ αξίζει να σημειωθεί ότι καμία ομάδα στην ιστορία του ΝΒΑ δεν έχει «γυρίσει», από το 0-3.

Ο Giannis άγγιξε το triple double καθώς είχε 21 πόντους (7/12 βολές, 7/14 δίποντα, 0/7 τρίποντα), 16 ριμπάουντ, 9 ασίστ.