Σωτηρία του Παναιτωλικού μετά την νίκη επί του Πανιωνίου

Παρά τις προσπάθειες του Πανιωνίου για πίεση, ο ίδιος αναπτυσσόταν μόνο από τα δεξιά, χωρίς να μπορεί ν'απειλήσει.

Η νίκη του Παναιτωλικού επί του Πανιώνιου με 0-2, εξασφάλισε την παραμονή του στη μεγάλη κατηγορία.

Η σημερινή αναμέτρηση ήταν ζωτικής σημασίας, με τις 2 ομάδες να χωρίζονται μόλις από έναν βαθμό, με τις ομάδες να αποτυπώνουν την ανησυχία αυτή από τα πρώτα λεπτά.

Παρά τις προσπάθειες του Πανιωνίου για πίεση, ο ίδιος αναπτυσσόταν μόνο από τα δεξιά, χωρίς να μπορεί ν’απειλήσει.

Ο Παναιτωλικός αντίθετα, με αιχμή του δόρατος τον Μπαϊροβιτς, απειλούσε δείχνοντας τις πραγματικές του προθέσεις.
Η πρώτη απόπειρα για γκολ ήρθε στο 33′ με τον Ρέντζα, χωρίς όμως επιτυχία. Παρόλα αυτά ο Παναιτωλικός επανήλθε δριμύτερος στο 38′, όταν και ο Ευαγγέλου απέκρουσε με το χέρι την κεφαλιά του Ντίαζ και μέσω VAR καταλογίστηκε πέναλτι.
Η εκτέλεση του Μπαϊροβιτς ήταν επιτυχής με τον Παναιτωλικό να ηγείται μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.
Στο δεύτερο ημίχρονο παρά την επιθετική διάθεση του Πανιωνίου, ο συνδυασμό Ντίαζ και Ρόσα στο 49′ οδήγησε σε δεύτερο τέρμα υπέρ του Παναιτωλικού με γκολ του Τζανακάκη, οδηγώντας στο τελικό 0-2.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Κότνικ, Ρέντζας (46′ Αρτσε), Ευαγγέλου, Σταυρόπουλος, Σαραμαντάς, Κόρμπος, Παπανικολάου, Οικονομίδης (46′ Παπαγεωργίου), Μαξίμοβιτς (83′ Γρίβας),Λυμπεράκης (71′ Μιλόγεβιτς), Τσιλούλης.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Φερνάντεθ, Τζανακάκης, Κωνσταντόπουλος, Παρράς, Λιάβας, Ταχάρ, Ντάλσιο (82′ Λουσέρο), Ντίας, Ντουάρτε (82′ Αριγίμπι), Ρόσα, Μπαΐροβιτς (64′ Τσιγγάρας).