Τρίτη ήττα για τον… μισό Προμηθέα

Ο Προμηθέας πάλεψε για ένα και πλέον ημίχρονο στα Κανάρια Νησιά, όμως επηρεασμένος από τις πολλές απουσίες, ηττήθηκε με 98-83 από την Γκραν Κανάρια για την έκτη αγωνιστική του EuroCup.

Η ομάδα της Πάτρας, που είχε σε βραδιά καριέρας τον Λευτέρη Μαντζούκα (24π. με 6/6 τρίποντα και 3/4 δίποντα), στάθηκε πολύ καλά στο πρώτο μέρος -όπου είχε 9/15 τρίποντα- αλλά τελικά η Γκαν Κανάρια που σούταρε με 19/43 πίσω από τα 6,75μ. επικράτησε και στο δεύτερο φετινό παιχνίδι των δύο ομάδων.

Το σκορ πήγε από το ξεκίνημα του αγώνα σε υψηλά επίπεδα με τον Προμηθέα να προσπερνά με 21-19 στο 7′ αλλά την Γκραν Κανάρια να απαντά με σερί 11-0 για το 30-21 στο επόμενο  δίλεπτο.

Στο  δεύτερο δεκάλεπτο ο Λευτέρης Μαντζούκας με 3/3 τρίποντα και ο Βαγγέλης Μάντζαρης με 2/2 τρίποντα έβαλαν και πάλι τους Πατρινούς μπροστά στο σκορ με 43-37, που ολοκλήρωσαν το πρώτο ημίχρονο έχοντας το προβάδισμα με 52-51.

Οι Ισπανοί ανέκτησαν το προβάδισμα στην τρίτη περίοδο και στο 27′ ο Οκόγιε έστειλε τη διαφορά στο +10 (75-65). Ο Προμηθέας μείωσε σε 79-74 στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, όμως οι Ισπανοί έχοντας περισσότερες λύσεις άνοιξαν και πάλι τη διαφορά φτάνοντας στην επικράτηση με 98-83.

Τα δεκάλεπτα: 30-24, 51-52, 79-72, 98-83.

ΓΚΡΑΝ ΚΑΝΑΡΙΑ (Φίσακ): Γουάιλι 6, Μπαλσερόφσκι, Μοντέρο, Φεράρι 9 (3), Οκόγε 25 (6), Ντίμσα 17 (5), Σούρνα 2, Σαντάνα 12 (2), Ντιοπ 4, Μπουργιανάτζε 7 (2), Κοστέλο 16 (1).

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Αγκμπελέσε 5, Λούντζης 2, Φαγέ 8 (2), Βασιλείου, Μάντζαρης 13 (3), Μίλερ 2, Ραντίσεβιτς 16 (2), Μαντζούκας 24 (6), Μπαζίνας 7 (1), Τανούλης 6.