Φοβερός ο Παναθηναϊκός με πυραυλοκίνητο Νέντοβιτς

Την καλύτερη του φετινή εμφάνιση στην Euroleague έκανε ο Παναθηναϊκός. Οι “πράσινοι”, έχοντας ως κορυφαίο τον Νεμάνια Νέντοβιτς (28π) επικράτησε η Φενέρμπαχτσε με 82-68 στο ΟΑΚΑ και πέτυχε τη 2η νίκη του στη διοργάνωση.

Το ματς

Με τους Σαντ Ρος, Φόστερ, Κασελάκης Μήτογλου και Παπαγιάννη ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ την αναμέτρηση με τη Φενέρμπαχτσε και στα πρώτα λεπτά το αγώνα οι “πράσινοι” είχαν το προβάδισμα με 7-3, με τον Αμερικανό γκαρντ να κάνει τη διαφορά.

Το Τριφύλλι έπαιζε πολύ καλή άμυνα, αλλά η επίθεση δεν ήταν η ανάλογη. Παρόλα αυτά ο Νέντοβιτς έκανε στο 6’ στο 10-5 με τρίποντο, με το Σέρβο άσο να μπαίνει αρκετά δυνατά. Μάλιστα ο Σάικς σημείωσε τους πρώτους πόντους τους με την πράσινη φανέλα και έγραψε το 15-7.

Ο Γιώργος Βόβορας έκανε συνεχές rotation στην πεντάδα, μιας και είχε αλλάξει αρκετούς παίκτες, προκειμένου να μοιράσει το χρόνο, και έτσι το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 22-13 με τον Νέντοβιτς να βάζει τρίποντο από τα 8 μέτρα, με τον Σέρβο να έχει ήδη 7 πόντους.

Τα πράγματα δεν άλλαξαν στη 2η περίοδο, με το Τριφύλλι να έχει τον έλεγχο και να κοντρολάρει το ματς. Παρά τη ζημιά που του έχει κάνει ο Ντουβερίογλου (8π.),έφτασε για πρώτη φορά η διαφορά έφτασε σε διψήφιο αριθμό (27-17) στο 13’, αλλά από κει και μετά η Φενέρ σημείωσε 2 σερί τρίποντα και μείωσε στο -4.

Όμως οι “πράσινοι” προσπάθησαν να έχουν τον έλεγχο, καθώς εκμεταλλεύθηκαν τις τεχνικές ποινές που δέχονταν ο πάγκος των Τούρκων. Μάλιστα ο Κοκόσκοφ αποβλήθηκε από το ματς και έτσι οι βολές βοήθησαν να ανεβάσουν εκ νέου τη διαφορά. Στο 16’ το σκορ έκανε το 33-23 και είχε αποκτήσει ψυχολογία στο ματς.

Έτσι το πρώτο ημίχρονο έληξε με τον Παναθηναϊκό να έχει το προβάδισμα με 37-30, παίζοντας ίσως το καλύτερο του ημίχρονο στη φετινή διοργάνωση, με την άμυνα να κάνει πολύ καλή δουλειά, μιας και έχει αφήσει τη Φενέρ αρκετά χαμηλά στο σκορ.

Η εικόνα άλλαξε άρδην στην 3η περίοδο με τους φιλοξενούμενους να επιστρέφουν για τα καλά. Με ένα επιμέρους 4-10 μείωσαν στον πόντο (41-40) στο 23’ και το ματς έγινε ντέρμπι. Ο Παπαγιάννης ήταν αρνητικός πρωταγωνιστής, με πολλά λάθη στην άμυνα, αλλά από… καραμπόλες κρατούσε δύσκολα τη διαφορά (48-43).

Τη διαφορά την έχει κάνει ο Νέντοβιτς, ο οποίος είχε φτάσει στους 14 πόντους, ενώ ο Φόστερ είχε επηρεάσει αρκετά τον Ντε Κολό. Όμως ο Σάικς ήταν η ευχάριστη έκπληξη, μιας και είχε βρει 2 σερί τρίποντα και έκανε το 54-45 στο 28’, αλλά οι λάθος περιστροφές στην άμυνα έδωσαν την ευκαιρία στους Τούρκους να μειώσουν με τον Πιέρ να κάνει ένα προσωπικό 5-0.

Το έμμεσο τρίποντο του Μποχωρίδη βοήθησε να “ξεκολλήσει” τον Παναθηναϊκό, αλλά η Φενέρ είχε συνεχώς απαντήσεις, αλλά ο Όγκαστ με κάρφωμα έκανε το 62-56, που ήταν το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου.

Και πάλι ο Νέντοβιτς, με την έναρξη της τελευταίας περιόδου, έδωσε τη λύση. Με ένα ακόμα τρίποντο έκανε το 65-56 στο 32’ και το Τριφύλλι άντεχε στην πίεση της Φενέρ. Όμως κάποιες κακές επιλογές στις περιστροφές στην άμυνα επέτρεπε στους φιλοξενούμενους να βρουν σκορ.

Παρόλα αυτά ο Σέρβος γκαρντ κρατούσε την πρωτοκαθεδρία για τους “πράσινους”, παρόλο που οι Μαχμούτογλου (17π) και Μπράουν (15π) έκαναν αρκετές ζημιές στην άμυνα. Όμως ο Παπαγιάννης έπαιρνε κομβικά ριμπάουντ και ο Νέντοβιτς συνεχίζει τη… δουλειά του, μιας και μετά από αρκετή ώρα έφτασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (77-66).

Η άμυνα του τελευταίου πενταλέπτου ήταν για σεμινάριο και σε συνδυασμό με την προσήλωση στην επίθεση ο Παναθηναϊκός έκανε μια μεγάλη νίκη επί της Φενέρμπαχτσε με 82-68, δείχνοντας πολύ καλό πρόσωπο σε καίριο σημείο του ματς.

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 37-30, 62-56, 82-68

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Βόβορας): Παπαγιάννης 8 (7 ριμπάουντ, 1 ασίστ), Μποχωρίδης 5 (3 ασίστ), Όγκαστ 9 (4/4 διποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Κασελάκης, Φόστερ 6 (1/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/1 βολή), Νέντοβιτς 28 (2/5 δίποντα, 7/12 τρίποντα, 3/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σάικς 11 (3/5 τρίποντα, 5 ασίστ), Γουάιτ 7 (1/5 τρίποντα), Μήτογλου (0/3 σουτ), Μπεντίλ 2 (1/5 σουτ, 4 ριμπάουντ), Σαντ Ρος 6 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ).
ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Κοκόσκοβ): Μπράουν 17 (4/9 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μαχμούτογλου 6 (2), Ντε Κολό 5 (1/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Πιερ 5 (1), Μπαρτέλ 2, Βέελι 6, Έντι 6 (2/8 τρίποντα), Ντίξον, Ντουβερίογλου 15 (6/7 δίποντα, 3/4 βολές), Ουλανόβας 6.