Έφτασε στην πηγή, αλλά…

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ κοίταξε στα ίσα τη Μπαρτσελόνα, κάνοντας μεγάλη προσπάθεια για την υπέρβαση, αλλά η παράταση τον “λύγισε”. Οι “πράσινοι” γνώρισαν την ήττα με 97-89, καθώς οι παίκτες των Καταλανών είχαν πιο καθαρό μυαλό στις κρίσιμες επιθέσεις, καθώς σημείωσαν 22 πόντους σε 5 λεπτά, όπου αυτό το στοιχείο έκρινε το ματς.

Ο Καλάθης “τιμώρησε” την πρώην του ομάδα με 14 πόντους με 5/9 τρίποντα. Κορυφαίοι για τους “μπλαουγκράνα” οι Χίγκινς με 24π., Κούριτς με 14π (4/6 τριπ) και Ντέιβις με 20 (7/8 δίποντα, 6/6 βολές). Για το Τριφύλλι μεγάλο παιχνίδι έκανε ο Φόστερ με 24 πόντους (5/11 δίποντα, 4/7 τρίποντα), Σαντ-Ρος με 17π (4/8 τρίποντα, 5 ασίστ), Μήτογλου με double double (16 πόντοι και 12 ριμπάουντ) και Νέντοβιτς με 15π (5/9 τριπ.)

Το ματς

Με τους Σάικς, Φόστερ, Παπαπέτρου, Μήτογλου και Όγκαστ ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ την αναμέτρηση με τη Μπαρτσελόνα, με τους “πράσινους” να αρχίζουν δυναμικά και προηγήθηκαν με 2-8 στο 3’, ενώ είχαν και πολύ καλό αμυντικό προσανατολισμό, μιας και είχα αφήσει τους Κααλανούς χαμηλά στο σκορ.

Ήταν ενδεικτικό πως στα μισά του δεκαλέπτου το Τριφύλλι έφτασε σε διψήφια διαφορά (4-15) με τον Φόστερ να φτάνει στους 7 πόντους, ενώ μεγάλες βοήθειες έδινε ο Παπαγιάννης στα μετόπισθεν. Όμως οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό και με ένα 6-0 μείωσαν το σκορ, αλλά αυτό δεν πτόησε τους παίκτες του Γιώργου Βόβορα.

Ο Αμερικανός γκαρντ με τρίποντο διέκοψε το σερί (10-18 στο 8’), αλλά τα εύκολα φάουλ που καταλόγιζαν στην Μπαρτσελόνα της επέτρεψε να πλησιάσει και να κλείσει την πρώτη περίοδο με το σκορ στο 13-18, έχοντας λάθος επιλογές στο τέλος.

Έτσι, με την έναρξη του 2ου δεκαλέπτου, οι “μπλαουγκράνα” έφεραν το ματς στα ίσα (18-18), με τον Γουάιτ να είναι ο αδύναμος κρίκος, βάζοντας σε δύσκολη θέση τον Εξάστερο. Σαν να μην έφτανε αυτό, οι γηπεδούχοι συνέχισαν το σερί τους (11-0) και έτσι πήραν για πρώτη φορά το προβάδισμα με 21-18 στο 12’.

Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να επιστρατευτεί εκ νέου ο Φόστερ, ο οποίος αποκατέστησε την τάξη. Με προσωπικό σόου (6 σερί πόντοι και 16 συνολικά) έβαλε ξανά το Τριφύλλι σε θέση οδηγού (21-24) δύο λεπτά αργότερα, αλλά ο άλλοτε “πράσινος” Καλάθης… τιμώρησε την πρώην ομάδα του με δύο σουτ από την περιφέρεια.

Όμως ένα κακό φάουλ του Αμερικανού σούτινγκ γκαρντ (αντιαθλητικό) και οι σερί πόντοι του Κούριτς, έδωσε την ευκαιρία στη Μπαρτσελόνα να τρέξει ένα επιμέρους 8-0 και για πρώτη φορά έφτασε στο +5 (29-24) στο 14’. Όμως ο Παναθηναϊκός έφτασε νωρίς στο μπόνους των βολών και το εκμεταλλεύθηκε. Με 8/12 συνολικά επανέκτησε την πρωτοκαθεδρία (31-32 στο 18’), αλλά ο Ερτέλ “τιμώρησε” την πράσινη άμυνα και έτσι το ημίχρονο έληξε με τους Καταλανούς να προηγούνται με 36-35.

Με την έναρξη της 3ης περιόδου ο Ντίνος Μήτογλου ανέλαβε δράση. Με 5 προσωπικούς πόντους έβαλε το Τριφύλλι σε θέση οδηγού και ο Παπαπέτρου έκανε το 36-42, κάνοντας ένα εντυπωσιακό 0-7 σερί. Η αμυντική προσήλωση του Παναθηναϊκού κυριαρχούσε στο παρκέ και έτσι οι φιλοξενούμενοι κρατούσαν τη διαφορά υπέρ τους.

Στο 25’ ο Φόστερ έκανε το 41-50 με τρίποντο, ενώ πολύ καλό παιχνίδι έκανε και ο Σαντ Ρος, ο οποίος ήταν εξαιρετικός και στις δύο πλευρές του παρκέ, με τον Κουβανό άσο να δείχνει τις αρετές του στο σκορ και στη δημιουργία (4 ασίστ).

Όμως δύο αδράνειες στην άμυνα επέτρεψε στους Καταλανούς να βρουν σκορ από την περιφέρεια από τους Καλάθη και Κούριτς και έτσι στο 28’ μείωσε σε 50-55. Με το 12-0 που έτρεξε μέσα σε λίγα λεπτά η Μπαρτσελόνα (από το 44-55) την έβαλε μπροστά με 56-55, καθώς εκμεταλλεύθηκε τις αδυναμίες των “πρασίνων” στα μετόπισθεν και κυρίως στις αλλαγές μαρκαρισμάτων, αλλά το τρίποντο του Σαντ Ρος έδωσε “φιλί ζωής” διέκοψε το σερί. Όμως οι βολές του Χίγκινς έκανε το 58-58 και έτσι έληξε το τρίτο δεκάλεπτο.

Οι δύο ομάδες ήταν στα ίσα στο πιο κρίσιμο σημείο του αγώνα. Το Τριφύλλι είχε τρεις σερί άστοχες επιθέσεις και έτσι οι γηπεδούχοι έκαναν το 62-58 στο 32’. Όμως οι παίκτες του Βόβορα απάντησαν με ένα 5-0 από τους Μήτογλου και Νέντονιτς και πήραν εκ νέου την πρωτοκαθεδρία με βραχεία κεφαλή.

Όμως η ομάδα του Γιασικεβίτσιους πήρε από νωρίς το μπόνους των βολών, ενώ έχασε και τον Παπαπέτρου από φάουλ, σε καθοριστικό σημείο του αγώνα. Παρόλα αυτά ο Νέντοβιτς, ο οποίος στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα ήταν αρνητικό, “μίλησε” σε καίριο σημείο. Με καθοριστικό τρίποντο και οι βολές του Μήτογλου έκαναν το 67-68 στο στο 36’, αλλά η Μπαρτσελόνα είχε άμεση απάντηση.

Μένοντας 2:11 για τη λήξη του αγώνα οι “μπλαουγκράνα” πήραν το προβάδισμα με 71-68 και οι λεπτομέρειες θα ήταν αυτές που θα έκριναν το ματς. Ο Κασελάκης μείωσε στον πόντο, αλλά χάθηκε μια σημαντική ευκαιρία για να πάρει ο Παναθηναϊκός κεφάλι σε καθοριστική στιγμή. Δύο κακές επιθέσεις και το φάουλ που κέρδισαν οι γηπεδούχοι στα 57’’ έδωσαν την ευκαιρία στον Χίγκινς να σημειώσει το 73-70.

Στα 6” για το τέλος ο Λεωνίδας Κασελάκης κέρδισε 3 βολές, όπου είχε απόλυτη ευστοχία και έφερε το ματς στα ίσα (75-75), με τη Μπαρτσελόνα να ήταν αυτή που είχε την τελευταία επίθεση. Ο Χίγκινς αστόχησε σε τρίποντο και το ματς πήγε στην παράταση.

Στον έξτρα χρόνο ο Γιασικεβίτσιους έκανε ένα σημαντικό τρικ που άλλαξε τις ισορροπίες. Έβαλε παίκτες που δεν είχαν παίξει λεπτό και όντας ξεκούραστοι, μπόρεσαν να εκμεταλλευθούν την έλλειψη βάθους στο ρόστερ του Παναθηναϊκού.

Στο 43′ ήταν μπροστά με 82-78, έχοντας καθαρό μυαλό στις βολές και αυτό το στοιχείο έδωσε τη νίκη με στη Μπαρτσελόνα, παρόλο που ο Παναθηναϊκός προσπάθησε για το “θαύμα” (93-89 στα 16” για τη λήξη της παράτασης), αλλά ο τελευταίος λόγος ήταν στους γηπεδούχους, οι οποίοι με καθαρό μυαλό πήραν τη νίκη με 97-89, με το Τριφύλλι να στέκεται στο ύψος των περιστάσεων σε όλο το παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 36-35, 58-58, 75-75 (κ.α), 97-89

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 20 (7/8 δίποντα, 6/6 βολές, 5 ριμπάουντ), Χάνγκα 6 (2), Μπολμάρο, Σμιτς 4, Ερτέλ 7 (1), Πούστοβι 1, Οριόλα 6 (3/5 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Αμπρίνες, Χίγκινς 24 (5/12 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 8/8 βολές, 7 ριμπάουντ), Μαρτίνεθ 1, Κούριτς 14 (4/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Καλάθης 14 (1/3 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ)
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Βόβορας): Παπαγιάννης 2 (3 μπλοκ), Όγκαστ 2, Παπαπέτρου 8 (3/9 σουτ), Κασελάκης 5 (1/1 δίποντο, 3/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Φόστερ 24 (5/11 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Νέντοβιτς 15 (5/9 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σάικς, Γουάιτ, Μήτογλου 16 (3/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 7/8 βολές, 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπέντιλ, Σαντ-Ρος 17 (2/5 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 1/2 βολές, 5 ασίστ).