Ο νόμος του Νέντοβιτς

Λαμπάδα στον Νεμάνια Νέντοβιτς πρέπει να… ανάψει ο Παναθηναϊκός. Ο Σέρβος γκαρντ πήρε από το “χεράκι” τους “πράσινους” και με 17 πόντους (10 στο δεύτερο μέρος) έδωσε τη νίκη με 83-76 κόντρα στη Μπάγερν.

Ήταν χαρακτηριστικό πως το ματς ήταν στην κόψη του ξυραφιού. Στο 37′ το ματς ήταν στο καλάθι (72-70), αλλά ο “Νέντο” με μεγάλα σουτ στο πιο κρίσιμο σημείο έβαλε ξανά το Τριφύλλι στα θετικά αποτελέσματα.

Πλην του Νέντοβιτς, οι Παπαγιάννης με 12, Σαντ Ρος με 14 βοήθησαν τα μέγιστα τον Εξάστερο για την πρώτη νίκη, μετά από 4 συνεχόμενες ήττες.

Το ματς

Με τους Σαντ Ρος, Καλαϊτζάκη, Παπαπέτρου, Μπέντιλ και Παπαγιάννη ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ την αναμέτρηση με τη Μπάγερν και στα πρώτα λεπτά οι Γερμανοί ήταν μπροστά στο σκορ με 2-6 και έβρισκε συνεχώς πόντους μέσα από το ζωγραφιστό.

Παρόλα αυτά οι “πράσινοι” κατάφεραν να μαζέψουν τη διαφορά, μας και από πολύ νωρίς πήραν το μπόνους των βολών και με 2/2 του Καλαϊτζάκη έκανε το 9-10 στο 5’. Μάλιστα για πρώτη φορά το Τριφύλλι πήρε το προβάδισμα με 13-10 με τον Νέντοβιτς και οι αλλαγές του Βόβορα έφεραν ταχύτητα στην επίθεση και πίεση στην άμυνα.

Έτσι το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με τον Παναθηναϊκό να έχει το πάνω χέρι, τρέχοντας ένα σερί 13-0 (από το 5-10), αλλά το αχρείαστο φάουλ του Μακ στον Μπόλντγουιν έδωσε 3 βολές στον Αμερικανό γκαρντ και έτσι το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με το σκορ στο 18-13.

Η εκκίνηση του Τριφυλλιού στη 2η περίοδο ήταν πολύ καλή. Με ένα 8-0 σερί και με σκληρή άμυνα έφερε την διαφορά σε διψήφια διαφορά (26-13), δείχνοντας σαφή βελτίωση από τα προηγούμενα παιχνίδια, με τον Σαντ Ρος να είναι απροσπέλαστος στα μετόπισθεν.

Παρόλο που η Μπάγερν προσπάθησε να μειώσει (28-19) στο 15’, ο Νέντοβιτς με τρίποντο “έσπασε” σερί και με κάρφωμα του Παπαγιάννη έκανε το 35-22. Όμως εκεί πήρε την κατάσταση στα χέρια του ο Λούτσιτς, ο οποίος με προσωπικούς πόντους, κατέβασε τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα (35-27).

Το ματς απέκτησε γρήγορο ρυθμό, μας και ένα λεπτό πριν από τη λήξη του ημιχρόνου το σκορ έγινε 40-35, με τους Λούτσιτς και Μπόλντγουιν να βάζουν δύσκολα στον Παναθηναϊκό, αλλά το πρώτο μισό ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να είναι μπροστά με 44-35 με κάρφωμα του Παπαγιάννη.

Τα πράγματα δεν άλλαξαν στην 3η περίοδο, καθώς οι παίκτες των “πρασίνων” συνέχιζαν την πιεστική άμυνα και στο 23’ το σκορ ήταν 48-39 και να κρατούν ένα μικρό “μαξιλαράκι”. Όμως τρία λάθη σε άμυνα και επίθεση, επέτρεψε στους Γερμανούς να μειώσουν αλλά το το τρίποντο του Μπέντιλ έπαιξε καθοριστικό ρόλο.

Όμως οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν τρόπο από δεύτερες ευκαιρίες να βρουν το στόχο και στο 27’ η διαφορά μειώθηκε στους 7 (53-46) και το ματς πήγαινε στο μέρος της Μπάγερν, η οποία από πολύ νωρίς είχε πάει στο μπόνους των βολών.

Ήταν χαρακτηριστικό πως το σκορ έφτασε ακόμα και στους 4 (58-54) στα 23’’ πριν το τέλος του δεκαλέπτου, αλλά ο Σάντ Ρος έσωσε κάπως την κατάσταση με λέι απ, με τη λήξη της περιόδου.

Με την έναρξη του τελευταίου δεκαλέπτου η Μπάγερν έφερε τη διαφορά στο τρίποντο (62-59) στο 32′, καθώς η άμυνα του Παναθηναϊκού έκανε κάποια λάθη, που τα πλήρωσε ακριβά, μιας και η κάθε μπάλα ήταν “κρίσιμη”.

Στο 35′ ο Παπαπέτρου έκανε το 69-63, αλλά ο χρόνος που απέμενε ήταν αρκετός και το Τριφύλλι έπρεπε να πιέσει στην άμυνα και να βάλει μεγάλα σουτ.

Μάλιστα στο 37′ ο Ρέινολντς μείωσε στο καλάθι (72-70), αλλά εκεί ο Νέντοβιτς πήρε το… όπλο του! Με 5 σερί πόντους (τρίποντο και ένα τρελό λέι απ) έκανε το 77-70, δύο λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα και οι “πράσινοι” είχαν τον έλεγχο της κατάστασης.

Έτσι ο Παναθηναϊκός, μετά κόπων και βασάνων, πήρε τη νίκη επί της Μπάγερν με 83-76 και επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 44-35, 60-54, 83-76