Τον “εκτέλεσε” ο Μίσιτς!

Ο Παναθηναϊκός πήγε να “κλέψει” το ματς στο τέλος, οι κακές επιλογές σε κομβικά σημεία και η ραψωδία του Βασίλιε Μίσιτς έδωσε στην Αναντολού Εφές το διπλό στο ΟΑΚΑ. Οι Τούρκοι επικράτησαν με 77-80 των “πρασίνων”, με τον Σέρβο να σταματά στους 33 πόντους και να είναι μια ομάδα μόνος του.

Αυτή ήταν η δεύτερη σερί ήττα εντός έδρας και τρίτη συνολικά που έχει η ομάδα του Βόβορα στη φετινή Euroleague και πλέον καλείται να πάρει 2 διπλά με Βαλένθια και Μπασκόνια στην Ισπανία, ώστε να “ρεφάρει” αυτά τα κακά αποτελέσματα.

Από το Τριφύλλι οι μόνοι που διασώθηκαν ήταν οι Μακ με 18 πόντους, ο οποίος έκανε ένα θετικότατο ντεμπούτο και έδειξε πως θα δώσει αρκετές βοήθειες στο μέλλον και Παπαπιάννης με 15 πόντους (με 1/1 τρίποντο), Γουάιτ με 11 πόντους. Διψήφιος ήταν και ο Παπαπέτρου με 12π, αλλά ήταν μέτριος αμυντικά.

Το ματς

Με τους Σαντ Ρος, Φόστερ, Παπαπέτρου, Γουάιτ και Παπαγιάννη ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ την αναμέτρηση με την Αναντολού Εφές και στα πρώτα λεπτά οι “πράσινοι” ήταν μπροστά με 7-4 και έδειχναν συνέπεια στην επίθεση.

Μάλιστα στο 5’ η διαφορά ανέβηκε στους 5 (14-9), από το τρίποντο του Σαντ Ρος, με το Τριφύλλι να παίζει πολύ καλά τα μπλοκ άουτ και επέτρεπε να σε αρκετές αλλοιώσεις των προσπαθειών των Τούρκων, αλλά ο Σίμον έδωσε “ανάσες” στην ομάδα του.

Οι βολές του Πλάις έφεραν το ματς στα ίσα (18-18) στο 8’, αλλά οι παίκτες του Βόβορα κατάφεραν να πάρουν ξανά το προβάδισμα και έτσι το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με το σκορ στο 22-21, καθώς δεν μπόρεσαν να σταματήσουν τον Μίσιτς στην τελευταία επίθεση της Εφές.

Το ντεμπούτο του Μακ συνδυάστηκε με τρίποντο, με την έναρξη της 2ης περιόδου και διαμόρφωσε το 27-21 στο 12’ και από κει ο τεχνικός του Παναθηναϊκού επέλεξε ψηλό σχήμα, ώστε να ανακόψει τις επιθέσεις στο ζωγραφιστό και τα κατάφερε.

Στο 15’ οι “πράσινοι” πήραν για πρώτη φορά προβάδισμα 7 πόντων (33-26), αλλά η τούρκικη ομάδα απάντησε άμεσα και με ένα 5-0 σερί μείωσε στο καλάθι, καθώς η άμυνα είχε αρκετά κενά και οι επιθέσεις που έβγαιναν ήταν αρκετά βιαστικές και δεν επέτρεψαν στην αύξηση του σκορ.

Όμως το Τριφύλλι εκμεταλλεύθηκε τα πολλά λάθη της Εφές και 30’’ πριν το τέλος του ημιχρόνου έκανε το 40-33 σουτ από το high post του Παπαγιάννη. Όμως η άμυνα δε βγήκε και ο Μίσιτς (12π) με τρίποντο έριξε τη διαφορά και έτσι το πρώτο μέρος έληξε με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 40-36.

Τα πράγματα άλλαξαν στο 3ο δεκάλεπτο. Μπορεί οι γηπεδούχοι να προηγούνται με 42-40 στο 22’, αλλά ο Μίσιτς έκανε μεγάλη ζημιά στην άμυνα (19π.) και οι επιθέσεις ήταν αρκετά αργές και δεν επέτρεπαν σε εύκολους πόντους. Ο Γουάιτ ήταν ο μόνος που είχε σκοράρει για τον Παναθηναϊκό και αυτό ήταν ένα πρόβλημα.

Έτσι η διαφορά ήταν στην κόψη του ξυραφιού (46-45) και για πρώτη φορά η Εφές πήρε κεφάλι στο σκορ (48-50), με τον Σέρβο γκαρντ να κάνει “πάρτι” με 12 πόντους σε 6 λεπτά της τρίτης περιόδου. Όμως ο Μακ δίνει λύσεις (10π) και ήταν αρκετά θετικός στην επίδραση του αγώνα.

Η άμυνα του Παναθηναϊκού ήταν κάκιστη και επέτρεψε στους αντιπάλους του να σημειώσουν σε 10 λεπτά 23 πόντους και έτσι το δεκάλεπτο έληξε με την Εφές να προηγείται με 54-59, έχοντας χάσει τον έλεγχο στα μετόπισθεν.

Πλέον οι παίκτες του Τριφυλλιού καλούνταν να κάνουν υπέρβαση, μιας και σε λίγα λεπτά έπρεπε να βελτιώσει όλους τους τομείς του, προκειμένου να διεκδικήσει κάτι από το ματς, αλλά ήταν φανερό πως ήταν εκτός… γηπέδου. Στο 32′ για πρώτη φορά η διαφορά πήγε σε διψήφια επίπεδα (57-67) και δύσκολα θα άλλαζε η εικόνα.

Πλέον το μόνο που μπόρεσε να κάνει ο Παναθηναϊκός ήταν να ρίξει τη διαφορά (61-67) στο 34′, ενώ έδειξε κάποια σημάδια βελτίωσης στην άμυνα. Όμως εκεί που πλησίαζε στο σκορ (66-70), δύο αποφάσεις των διαιτητών σε καίριο σημείο του στέρησαν τη δυνατότητα να μπει ξανά στο παιχνίδι.

Το ματς πήγε να γίνει… ροντέο στα τελευταία δευτερόλεπτα, όταν το ματς έφτασε στο καλάθι (77-79) στα 3.3” για το τέλος ο Παπαπέτρου αστόχησε σε τρίποντο και  ετσι η Εφές έφυγε με το διπλό στο ΟΑΚΑ, παίρνοντας τη νίκη με 77-80 επί του Παναθηναϊκού, “βυθίζοντας” τους “πράσινους” στα χαμηλά του βαθμολογικού πίνακα της Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 40-36, 54-59, 77-80