Μείωσε σε 2-1 τη σειρά οι Σέλτικς

Οι Σέλτικς κατάφεραν να νικήσουν 117-106 τους Μαϊάμι Χιτ και να μειώσουν σε 2-1, στο τρίτο μεταξύ τους  παιχνίδι των τελικών της Ανατολής στο Ορλάντο, έχοντας ως κορυφαίους τους ο Τζέιλεν Μπράουν με 26 πόντους και ο Τζέισον Τάτουμ, ο οποίος έκανε double double (25 πόντους και 14 ριμπάουντ).

Ο Κέμπα Ουόκερ πρόσθεσε 21 πόντους και ο Μάρκους Σμαρτ 20, στην προσπάθεια της ομάδας της Βοστώνης να αποφευχθεί η τρίτη ήττα στη σειρά στους τελικούς.

Ανώτεροι στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα οι Σέλτικς, ξέφυγαν με διψήφια διαφορά από την δεύτερη περίοδο φτάνοντας σε μία άνετη νίκη.

Αξιοσημείωτη η επιστροφή του  Γκόρντον Χέιγουορντ μετά από ένα σχεδόν μήνα παρουσίας,με 6 πόντους 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, σε 31 λεπτά συμμετοχής.

Για την ομάδα του Μαϊάμι, σε double double έφτασε ο Μπαμ Αντεμπάγιο, με 27 πόντους και 16 ριμπάουντ, ενώ 22 πόντους είχε ο Τάιλερ Χίρο.