Ενημέρωση με ένα κλικ

Εμφατική νίκη Ολυμπιακού με τον Καμαρά στο προσκήνιο

Κορυφαίος του αγώνα υπήρξε ο Μαντί Καμαρά, έχοντας 2 γκολ και 1 ασίστ.

Σε ένα ακόμα βήμα, προς την κατάκτηση του τίτλου προχώρησε ο Ολυμπιακός, επικρατώντας 3-1 του Άρη στο Καραϊσκάκη.

Εκμεταλλευόμενοι στο έπακρο τα τραγικά λάθη του Άρη, σκόραραν τρις στο πρώτο ημίχρονο, με το δεύτερο ημίχρονο ν’αποτελεί τυπική συντήρηση δυνάμεων, με τον Άρη να βρίσκει την ευκαιρία να μειώσει.

Ως προς την εξέλιξη του αγώνα, ο Ολυμπιακός έπαιξε αρκετά ανοιχτά, με την πρώτη ευκαιρία να έρχεται μόλις στο 1ο λεπτό.

Ο Άρης όμως ανταπάντησε με αντίστοιχες επιθέσεις κατά την διάρκεια των πρώτων λεπτών, με τον Μαρτίνς να φωνάζει στους παίκτες του για καλύτερη πίεση και πιο σβέλτο παιχνίδι.

Οι παίκτες του Μαρτίνς συμμορφώθηκαν αμέσως με τις οδηγίες του, κερδίζοντας σε μόλις 11 λεπτά. Η πίεση του Ολυμπιακού αποκάλυψε τα τραγικά λάθη του Άρη, τα οποία κόστισαν 2 γκολ στην εστία του Κουέστα.

Στο πρώτο λάθος ο Δεληζήσης έχασε την μπάλα από τον Καμαρά,ο οποίος μετά από ασίστ του Βαλμπουενά άνοιξε το σκορ. Το γκολ ακολούθησε αμέσως ένα δεύτερο με τον Σάσα να χάνει την μπάλα αυτή την φορά από τον Μασούρα. Αυτή τη φορά ο Ελ Αραμπί έβγαλε την κάθετη στον σωστό χρόνο και ο Καμαρά ο οποίος επίσης είχε συμμετάσχει στο πρέσινγκ, έκανε το 2-0 με πλασέ στην κίνηση.

Στο 38′ ο Ολυμπιακός έμελλε να σημειώσει χατ τρικ με τον Καμαρά να βγάζει σέντρα και τον Μασούρα να διαμορφώνει το 3-0.

Η λήξη του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τον Ολυμπιακό για μια ακόμα μεγάλη ευκαιρία για το 4-0 στο 45′.

Το δεύτερο ημίχρονο εξελίχθηκε με πιο χαμηλούς ρυθμούς, με τις 3 αλλαγές του Μαρτίνς να συνηγορούν σε αυτό. Παρόλα αυτά ο Ολυμπιακός κράτησε τα ηνία με σχετική άνεση.

Μετά από λάθος του Σισέ ο Ιντέγε μείωσε σε 3-1 στο 64′, με το συγκεκριμένο γκολ ν’αποτελεί την τελευταία ευκαιρία του Άρη για κάποια αλλάγη.

Ο Ολυμπιακός είχε την ευκαιρία να διαμορφώσει το 4-1, όμως ο Κουέστα νίκησε τον Φορτούνη, διατηρώντας το τελικό 3-1.

Get real time updates directly on you device, subscribe now.