Παναθηναϊκός: Πήγε να “κλέψει” το παιχνίδι και… χάθηκε

Δεν είναι για τα “πρέπει” ο Παναθηναϊκός. Οι “πράσινοι” προσπάθησαν στο τέλος να “κλέψουν” το ματς με τον Παπαπέτρου, αλλά ήρθε ποτέ η βοήθεια και ο Ερυθρός Αστέρας αυτό το εκμεταλλεύτηκε, παίρνοντας τη νίκη με 74-71.

Ο Νεμάνια Νέντοβιτς ήταν ο μοιραίος με το λάθος που έκανε στα 21” (όταν τα σκορ ήταν 72-71) και επέτρεψε στους Σέρβους να πάνε στις βολές και εκεί το Τριφύλλι ήθελε μόνο τρίποντο, αλλά αυτό δεν ήρθε ποτέ.

Έτσι έκλεισε με ήττα το 2020 στην Euroleague, καθώς ο απολογισμός του έφτασε στο 5-11.

Ήταν χαρακτηριστικό πως τη μόνη φορά που προηγήθηκε ήταν στο πρώτο δεκάλεπτο (4-10), αλλά στη συνέχεια οι Σέρβοι έκαναν “πάρτι” στην επίθεση και αυτό είχε ως αποτέλεσμα το ημίχρονο να λήξει με το σκορ στο 48-37.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός έβγαλε αντίδραση. Το ρεσιτάλ του Παπαπέτρου (8 συνεχόμενοι πόντοι) έφερε το ματς στα ίσια (68-68), 36″ πριν το τέλος. Το λάθος όμως του Νεμάνια Νέντοβιτς έδωσε βολές στους γηπεδούχους. Το νέο τρίποντο του αρχηγού των “πρασίνων” δεν άλλαξε τα δεδομένα και η μεγάλη ανατροπή δεν ήρθε ποτέ, με την ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς να παίρνει τη νίκη.

Πάλεψε ο όσο μπορούσε ο “Παπ” (20 πόντοι, 5/6 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), στους 16 πόντους σταμάτησε ο άστοχος (2/10 τρίποντα) Νεμάνια Νέντοβιτς, που ήταν και ο… μοιραίος στο τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 48-37, 57-46, 74-71

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ράντονιτς): Ο’Μπράιαντ 5 (1/5 σουτ, 4 ριμπάουντ), Γουόλντεν 17 (3/8 τρίποντα, 5 ασίστ), Νταβίντοβατς 6 (2/8 σουτ, 4 ασίστ), Λάζιτς, Ριθ 7 (1), Ραντάνοφ 5 (1), Ντόμπριτς 11 (3/7 τρίποντα), Γιάγκοντιτς – Κουρίτζα 6 (2/7 σουτ, 4 ριμπάουντ), Κούζμιτς 4 (7 ριμπάουντ), Κολόμ 13 (3/5 τρίποντα).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Βόβορας): Μακ 5 (1 τρίποντο, 5 ασίστ, 4 λάθη), Παπαγιάννης 5 (5 ριμπάουντ), Μποχωρίδης, Παπαπέτρου 20 (5/6 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 1/2 βολές), Κασελάκης 3 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Φόστερ 2, Νέντοβιτς 16 (3/6 δίποντα, 2/10 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ασίστ), Γουάιτ 8 (1/4 τρίποντα), Μήτογλου 4, Μπέντιλ 6, Σαντ Ρος 2.