Ενημέρωση με ένα κλικ

Ολυμπιακοί Αγώνες: Χρυσός ο Μίλτος Τεντόγλου

Το χρυσό μετάλλιο στο άλμα εις μήκος στους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Τόκιο κατέκτησε πριν από λίγο ο Μίλτος Τεντόγλου.

Με μία συγκλονιστική εμφάνιση στο τελευταίο άλμα ο κορυφαίος αθλητής από τα Γρεβενά προσγειώθηκε στα 8,41μ. που τον ανέβασε στο ψηλότερο βάθρο των νικητών.

Στην πρώτη του προσπάθεια ο Έλληνας πρωταθλητής έκανε, 8.11μ., ενώ στη δεύτερη ήταν άκυρος και την τρίτη του προσπάθεια ήταν άκυρος.

Στο τέταρτο άλμα ο Μίλτος Τεντόγλου ήταν σωστός, αλλά δεν βελτίωσε την επίδοσή του αφού έκανε 8,10. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα τόσο ο Χάρισον με 8,15μ., όσο και ο Κάθερες (8,12μ.) να τον περάσουν. Ο Τεντόγλου απάντησε και με άλμα στα 8.15 βρέθηκε ξανά στα μετάλλια μπαίνοντας ξανά στα μετάλλια.

Έτσι, οδηγηθήκαμε στη ρώσικη ρουλέτα του τελευταίου άλματος. Ο Μίλτος Τεντόγλου λίγο πριν αγωνιστεί βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο αφού ο Ισπανός, Εουσέμπιο Κάθερες έκανε 8,18μ.

Η απάντηση του Τεντόγλου ήταν άμεση.

Ο Τεντόγλου με 8,41μ. στο τελευταίο του άλμα ανέβηκε στην πρώτη θέση και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο.

Ο Ετσεβαρία (Κούβα) είχε κάνει και αυτός 8,41μ., αλλά ο Τεντόγλου είχε καλύτερη δεύτερη προσπάθεια από τον Κουβανό και έτσι ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου.

Get real time updates directly on you device, subscribe now.