Ενημέρωση με ένα κλικ

Παναθηναϊκός: Πήρε “εκδίκηση” και πρωτιά

Με μια πειστική εμφάνιση σε άμυνα και επίθεση ο Παναθηναϊκός “ξέσπασε” απέναντι στο Λαύριο, το οποίο και “σκόρπισε΄” με 105-69, παίρνοντας παράλληλα και… εκδίκηση για την ήττα στο πρώτο γύρο. Έτσι οι “πράσινοι” είναι μόνοι πρώτοι στη Basket League, φτάνοντας τις 16 νίκες στο πρωτάθλημα.

Κορυφαίοι για το Τριφύλλι ήταν οι Μήτογλου με 16π, Παπαπέτρου με 15π, Μπέντιλ με 11π και Όγκαστ με 12 πόντους αντίστοιχα. Θετικός και ο Δίπλαρος με 9 πόντους, έχοντας 3/3 τρίποντα, ενώ είχε όλους τους παίκτες με σκορ.

Το ματς

Με τους Σαντ Ρος, Μποχωρίδη, Παπαπέτρου, Ουάιτ και Παπαγιάννη ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ την αναμέτρηση με το Λαύριο και στα πρώτα λεπτά οι πράσινο με 3/3 τρίποντα ήταν μπροστά με 9-5 και έδειχναν μεγάλη συνέπεια από τα 6,75.

Πιο συγκεκριμένα το Τριφύλλι είχε δοκιμάσει μόλις ένα σουτ από το ζωγραφιστό και 5 από την περίμετρο και έτσι στο 5’ είχε φτάσει στο +6 (15-9), έχοντας βρει μόνο από κει σκορ. Έτσι ο Κάτας φρέσκαρε τη πεντάδα του, αλλάζοντας τα 4/5 και θέλησε να μοιράσει το χρόνο.

Ο Μήτογλου ήταν ο πρώτος παίκτης που σκόραρε μέσα από τη ρακέτα, αλλά οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν τους τρόπους για να είναι κοντά στο σκορ. Με συνεχόμενες βολές των Ανοσίκε και Ντιαλό μείωσαν στο καλάθι (17-15) στο 7’, τρέχοντας ένα επιμέρους 2-6, αλλά ο Μπέντιλ με ένα ακόμα τρίποντο (5/8) “ξεκόλλησε” τους γηπεδούχους΄.

Με ένα σερί 9-0 έφτασε για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (26-15) 45’’ πριν το τέλος του δεκαλέπτου και έτσι ο Παναθηναϊκός έκλεισε την περίοδο με το σκορ στο 28-18.

Τα πράγματα δεν άλλαξαν στα πρώτα λεπτά του 2ου δεκαλέπτου, με τους “πράσινους” να κρατούν το σκορ πάνω από τους 10 πόντους (32-20) στο 13’, δείχνοντας μεγάλη συνέπεια στην άμυνα, ενώ πίεζαν κάθε μπάλα και έτσι κατάφεραν να αυξήσουν το προβάδισμα στους 16 (39-16) στα μισά της περιόδου.

Το Τριφύλλι έδειχνε συγκεντρωμένο και στο 17’ έφτασε για πρώτη φορά το σκορ στο +20 (45-25), καθώς εκμεταλλεύθηκε την επιθετική του πολυφωνία, αλλά και τους εξαιρετικούς Μήτογλου Παπαπέτρου και Σαντ Ρος (12, 11 και 9π) ο Παναθηναϊκός έδειχνε να ελέγχει απόλυτα το ματς.

Έτσι το ημίχρονο έληξε με τον Εξάστερο να είναι ο απόλυτος πρωταγωνιστής και στις δύο πλευρές του παρκέ και το 55-35 αποτύπωνε πλήρως την εικόνα του ματς.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε από κει που σταμάτησε και στην τρίτη περίοδο. Στο 32’ η διαφορά έφτασε στο +27 (62-35), καθώς το Λαύριο δεν μπορούσε να ακολουθήσει σε αυτόν το ρυθμό και οι γηπεδούχοι το εκμεταλλεύθηκαν στο έπακρο την πολυφωνία στην επίθεση.

Παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να “ροκανίσουν κάπως το σκορ (68-47), με ένα επιμέρους 6-12 στο 25’, αλλά οι “πράσινοι” είχαν τον απόλυτο έλεγχο της κατάστασης και έτσι ο Κάτας είχε την ευκαιρία να δοκιμάσει όλους τους παίκτες που είχε στη διάθεση του.

Έτσι το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό να παίζει με την “τρίτη” πεντάδα και να κρατά σχετικά εύκολα το “μαξιλάρι” των 20 πόντων που είχε “χτίσει” και να προηγείται με 81-57.

Πλέον τα πράγματα είχαν κριθεί από πολύ νωρίς και έτσι ο Όντεντ Κάτας είχε την ευκαιρία να χρησιμοποιήσει παίκτες με μικρό χρόνο συμμετοχής και να τον βγάζουν ασπροπρόσωπο. Στο 33′ Ο Μπέντιλ έκανε το 88-59, με την ευχάριστη έκπληξη να είναι ο Ζακ Όγκαστ, ο οποίος είχε φτάσει στους 10 πόντους.

Ο μόνος στόχος του Παναθηναϊκού στη συνέχεια ήταν να φτάσει στους 100 πόντους, με τον Χεζόνια να διαμορφώνει το 100-63 στο 37′ με τρίποντο και έτσι το Τριφύλλι πήρε εύκολα τη νίκη με 105-69 και στρέφει την προσοχή τους στους αγώνα με τη Ζενίτ και την ΤΣΣΚΑ στη Ρωσία.

Τα δεκάλεπτα: 28-18, 55-35, 81-57, 105-69

Get real time updates directly on you device, subscribe now.