Στους «32» του Europa League Λέστερ, Αρσεναλ, Χοφενχάιμ

Λέστερ και Άρσεναλ σφράγισαν από σήμερα την πρόκριση στην επόμενη φάση του Europa League.

Οι «αλεπούδες» απέσπασαν ισοπαλία 3-3 στην έδρα της Μπράγκα, ισοφαρίζοντας στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων, ενώ οι «κανονιέρηδες» έκαναν επίδειξη δύναμης στη Νορβηγία, επικρατώντας 3-0 της Μόλντε.

Τον ίδιο δρόμο ακολούθησε η Χόφενχαϊμ νικώντας 2-0 τη Σλόβαν στο Λίμπερετς και σημειώνοντας την τέταρτη νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια, ενώ με «διπλό» (και το ίδιο σκορ) πέρασε και ο Ερυθρός Αστέρας από το Βέλγιο απέναντι στη Γάνδη, παίρνοντας πολύ μεγάλο προβάδισμα πρόκρισης.

Η Λιλ υποχρέωσε σε ισοπαλία (1-1) τη Μίλαν στο «Πιερ Μορουά» και την άφησε ξανά εκτός κορυφής, ενώ η Σπάρτα Πράγας συνέτριψε 4-1 την παραπαίουσα Σέλτικ και διατήρησε ακέραιες τις ελπίδες της.