Ολυμπιακός: Τα λάθη στέρησαν την ανατροπή

Ένας… ψυχοβγάλτης Ολυμπιακός, με διαφορετικά πρόσωπα στην επίθεση και πίεση στην άμυνα μόνο στα τελευταία λεπτά παρουσιάστηκε στην Κωνσταντινούπολη. Οι «ερυθρόλευκοι» ξύπνησαν μεν χάρη στην ευστοχία του Σάσα Βεζένκοφ (17π. με 5/7 τρίποντα) έξω από τα 6.75, ήταν όμως αργά, αφού δικά του λάθη στα κρίσιμα τελευταία λεπτά έχρισαν νικήτρια, με 84-77, τη Φενερμπαχτσέ, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Euroleague.

Eπτά εύστοχα τρίποντα στην 1η περίοδο, αλλά άμυνα… με τα μάτια σε αυτό το διάστημα απέτρεψε μια σεβαστή διαφορά υπέρ του Ολυμπιακού. Στη 2η περίοδο, ο Ολυμπιακός έχασε και τη σύνδεσή του με το καλάθι, ενώ στα πρώτα 6 λεπτά της 3ης περιόδου δέχτηκε επιμέρους σκορ, 15-4!

Όμως, από το -13, ο Ολυμπιακός πλησίασε στον πόντο, 75-74, χάρη σε 11 διαδοχικούς πόντους του Σάσα Βεζένκοφ με τρία σερί τρίποντα (!) και εξαιρετικές άμυνες του Λιβιό Ζαν-Σαρλ, με εναπομείναντα χρόνο 2 λεπτά.

Τα βήματα του Σακίελ ΜακΚίσικ στην πιο κρίσιμη επίθεση, ένα τρίποντο «μαχαιριά» του Νταϊσόν Πιερ (14π.) και ένα μεγαλοπρέπες «στοπ» του πρώτου σκόρερ της Φενέρ, Γιαν Βεσελι (17π.) σε προσπάθεια για 3 του Σπανούλη από την κορυφή έγειραν οριστικά την πλάστιγγα υπέρ της ομάδας του Ιγκόρ Κοκόσκοφ.

Αυτή ήταν η 8η ήττα του Ολυμπιακού σε 15 αγώνες, ενώ η Φενερμπαχτσέ ανέβηκε στο 6-10, όπου μετά από 4 σερί αρνητικά αποτελέσματα, επέστρεψε στις νίκες.

Ανησυχία υπάρχει στις τάξεις του Ολυμπιακού, καθώς τραυματίστηκαν οι Οκτάβιους Έλις και Κώστας Παπανικολάου, κι ενώ ο Γιώργος Πρίντεζης βρίσκεται στην Αθήνα με μυϊκό σπασμό στη μέση.

Τα δεκάλεπτα: 22-27, 45-41, 66-54, 84-77

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ιγκόρ Κοκόσκοφ): Μπράουν 7 (1), Γκούντουριτς 4, Μαχμούτογλου 12 (2), Ντε Κολό 10, Πιερ 14 (2), Μπαρτέλ 11, Βέσελι 17, Έντι 5 (1), Ντουβερίογλου 2, Ουλάνοβας 2

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Χάρισον 11 (3), Σπανούλης 11 (2), Σλούκας 5 (1), Μάρτιν 5, Βεζένκοφ 17 (5), Παπανικολάου 6 (2), Ζαν-Σαρλ 12 (2), Τζένκινς, Έλις 2, ΜακΚίσικ 8