Πλήρωσε τα “σπασμένα” της Ρεάλ η Άλμπα

Τι κι αν είχε 2 παρατάσεις στην πλάτη του. Ο Παναθηναϊκός ήταν απολαυστικός κόντρα στην Άλμπα Βερολίνου και με όπλο την άμυνα και τα τρίποντα (15 σύνολο) επικράτησε εύκολα με 92-69 και έκλεισε με νίκη τη “διαβολοβδομάδα” της Euroleague.

Κορυφαίος για το Τριφύλλι ήταν ο Ιωάννης Παπαπέτρου με 22 πόντους, ενώ είχε ακόμα τρεις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων. Σαντ Ρος με 13, Νέντοβιτς με 13 και Παπαγιάννης με 12π. βοήθησαν αρκετά στη ανάπτυξη, ενώ όσοι χρησιμοποιήθηκαν από τον Γιώργο Βόβορα προσέφεραν τόσο στην άμυνα, αλλά και στην επίθεση.

Το ματς

Με τους Σαντ Ρος, Νέντοβιτς, Παπαπέτρου, Μπεντιλ και Παπαγιάννη ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ την αναμέτρηση με την Άλμπα και στα πρώτα λεπτά του αγώνα το σκορ ήταν 5-4, με τις δύο ομάδες να στοχεύουν στο ζωγραφιστό.

Οι “πράσινοι” στο 5’ κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα με 8 (14-6) με το δίδυμο Παπαγιάννης – Παπαπέτρου να κάνουν τα πάντα σε άμυνα και επίθεση, μιας και οι δυο τους είχαν σημειώσει συνολικά 11 πόντους. Από κει και μετά οι Γερμανοί αντέδρασαν και απάντησα με ένα επιμέρους 3-9 και μείωσαν στο καλάθι (17-15), τρία λεπτά αργότερα.

Παρόλα αυτά το Τριφύλλι αντέδρασε και με μπροστάρη τον αρχηγό του έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με σκορ 25-18, καθώς βρήκε σκορ από την περιφέρεια, όταν οι φιλοξενούμενοι είχαν πλησιάσει αρκετά.

Μάλιστα, με την έναρξη της 2ης περιόδου, ο Παναθηναϊκός έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα (29-18), παίζοντας εξαιρετικά το transition. Όμως η Άλμπα είχε άμεση επιστροφή και κατάφερε να μειώσει στους 3 (29-26) στο 13’, με το Γιώργο Βόβορα να αλλάζει συνεχώς πρόσωπα.

Ο Νεντοβιτς “έσπασε” το σερί των Γερμανών, αλλά το τρίποντο του Σνάιντερ έφερε ξανά το ματς σε απόσταση αναπνοής. Στο 16’ ο κόουτς των “πρασίνων” επέλεξε ψιλό σχήμα, καθώς έτσι μπορούσε να μπλοκάρει από… αέρος τους αντιπάλους του.

Η είσοδος του Παπαπέτρου έφερε την απαιτούμενη κίνηση στο καλάθι και οι βολές των Παπαγιάννη και Κασελάκη έκαναν το 37-29 στο 18’, καθώς η Άλμπα δεν είχε σκορ εντός πεδιάς 3 λεπτά. Έτσι το ημίχρονο έληξε με τον Παναθηναϊκό να έχει τον έλεγχο της κατάστασης και με όπλο του την άμυνα είχε το προβάδισμα με 39-32.

Με την έναρξη του 3ου δεκαλέπτου το Τριφύλλι βρήκε λύσεις από τα 6.75 και στο 22’ ανέβασε για πρώτη φορά τη διαφορά στο +13 (48-35), έχοντας απόλυτη κυριαρχία. Όμως πρόβλημα δημιούργησε το 3ο φάουλ του Παπαπέτρου, το οποίο ήρθε σχετικά νωρίς, ενώ στο 26’ τραυματίστηκε και ο Σαντ Ρος, ο οποίος δεν μπορούσε να περπατήσει.

Παρόλα αυτά ο Εξάστερος κρατούσε το προβάδισμα του (57-43) από το τρίποντο του Νέντοβιτς, ενώ το αξιοσημείωτο ήταν πως σε 7 λεπτά η Άλμπα δεν είχε κανένα φάουλ. Ο Σέρβος γκαρντ είχε βρει το… χέρι του, ενώ τον ακολούθησε και ο Κασελάκης, ο οποίος έκανε εκπληκτική δουλειά στην άμυνα έγραψε στο 28’ το 63-48.

Το παιχνίδι είχε ανοίξει για τα καλά, με τον Παναθηναϊκό να βρίσκει λύσεις από τη Μεγάλη Άρκτο (7/11) στην 3η περίοδο και έτσι το δεκάλεπτο έληξε με το σκορ στο 66-52, με τον Νέντοβιτς να σημειώνει του 9 από τους 11 πόντους, παίρνοντας τη σκυτάλη από τον Παπαπέτρου.

Τελικά ο τραυματισμός του Σαντ Ρος δεν ήτα σοβαρός και έτσι μπήκε με την έναρξη της 4ης περιόδου. Στο 33′ το σκορ ήταν 69-58, καθώς η Άλμπα προσπαθούσε από το τρίποντο να… μαζέψει τη διαφορά, καθώς μέσα στη ρακέτα είχε χάσει πολλές μάχες.

Στο 36′ η διαφορά έπεσε στους 7 (76-69), αλλά ο Παναθηναϊκός είχε περισσότερες επιλογές στην επίθεση και τις εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο. Τα σερί τρίποντα του Παπαπέτρου “κλείδωσαν” και τυπικά τη νίκη, μιας και ήταν πολύ δύσκολο να αλλάξει η εικόνα.

Έτσι το Τριφύλλι πήρε μια σημαντική νίκη με 92-69 κόντρα στην Άλμπα Βερολίνου, κλείνοντας με θετικό πρόσημο τη “διαβολοβδομάδα” της Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 25-18, 37-32, 66-52, 92-69