Επικράτηση του Περιστερίου, έναντι του ΠΑΟΚ

Με δυσκολίες το Περιστέρι κατάφερε να διατηρήσει ακέραιο χαρακτήρα απέναντι στον ΠΑΟΚ, επικρατώντας με 75-68.

Με δυσκολίες το Περιστέρι κατάφερε να διατηρήσει ακέραιο χαρακτήρα απέναντι στον ΠΑΟΚ, επικρατώντας με 75-68. Η νίκη αυτή του Περιστερίου αφήνει μόνο τον ΠΑΟΚ στην τελευταία θέση της βαθμολογίας με μόλις 5 νίκες, ενώ το Περιστέρι παραμένει σταθερά στην τρίτη θέση με 13 νίκες και 7 ήττες.

Η αρχή για τον ΠΑΟΚ ήταν αρκετά ευοίωνη που κατάφερε να προηγηθεί με πέντε πόντους (9-5) με τρία συνεχόμενα τρίποντα. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν με τους Γκρέι και Μορέιρα φέροντας την ισοπαλία (9-9), με τον ΠΑΟΚ να παίρνει και πάλι προβάδισμα 5 πόντων με την συμπλήρωση του πενταλέπτου (14-9) αναγκάζοντας τον Παπανικολόπουλο να καλέσει τάιμ άουτ. To Περιστέρι αντέδρασε και κατάφερε να φέρει το παιχνίδι σε ισοπαλία με τρίποντο του Χάτσερ (17-17) με το πρώτο δεκάλεπτο να βρίσκει τις δύο ομάδες ισόπαλες με 19-19.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν με ένα σερί 6-0 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου 19-25, με τον ΠΑΟΚ να απαντά με τους Ουίλιαμς και Μπεστ μειώνοντας στον πόντο (24-25). Οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά με βολές του Ουίλιαμς (27-25) με τον Ντιέντρε Κέιν να πετυχαίνει 7 συνεχόμενους πόντους για να δώσει και πάλι προβάδισμα 5 πόντων στην ομάδα του (27-32). Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε με τους Ρετ και Σόρτερ με τον δεύτερο να φέρνει το παιχνίδι σε ισοπαλία από την γραμμή των βολών για το 35-35 του ημιχρόνου.

Με χαλαρούς ρυθμούς ξεκίνησε το 2ο ημίχρονο, με τις 2 ομάδες να αποκτούν αμυντική τακτική. Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα τριών πόντων με τον Σόρτερ στο 24’ (43-40), με τους φιλοξενούμενους να περνούν μπροστά λίγο αργότερα με καλάθι του Γκρέι (45-46). Το σκηνικό δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα και τον Μορέιρα να δίνει προβάδισμα ενός πόντου στο Περιστέρι με έμμεσο τρίποντο στο φινάλε (51-52).

Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ρυθμό μέσα από την άμυνα τους στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου και κατάφεραν να πάρουν 9 πόντους με τρίποντο του Σαλούστρου στο 34’ (54-63). Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και με δύο συνεχόμενα τρίποντα από Μπεστ και Μαργαρίτη μείωσε και πάλι στους 3 (60-63). Το Περιστέρι πήρε και πάλι προβάδισμα 7 πόντων με τον Γκρέι με τους γηπεδούχους να έρχονται σε απόσταση ενός τριπόντου με βολές του Μαργαρίτη (66-69). Ο Γκρέι πέτυχε μεγάλο τρίποντο για το 66-72, με τον Σόρτερ να μειώνει σε 68-73 με λέι απ στον αιφνιδιασμό 1’08’’ πριν το φινάλε. Ο ΠΑΟΚ επέλεξε να παίξει άμυνα στην συνέχεια και έχασε το αμυντικό ριμπάουντ με τους φιλοξενούμενους να επικρατούν με το τελικό 68-75.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 35-35, 51-52, 68-75