Παναθηναϊκός: Και τώρα… Λαύριο

Έκανε το πρώτο μέρος της δουλειάς. Ο Παναθηναϊκός, παίζοντας εξαιρετικό 2ο ημίχρονο, πήρε εύκολα τη νίκη επί του Περιστερίου με 88-62 και πήρε την πρόκριση στον ημιτελικό της Πέμπτης (6/5), όπου θα αντιμετωπίσει το Λαύριο.

Οι “πράσινοι” είχαν πλουραλισμό στην επίθεση, καθώς είχε 5 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων (Μήτογλου 13, Παπαγιάννης 12, Μπέντιλ και Χεζόνια με 11 και Ουάιτ με 10).

Το ματς

Με τους Χαντ Ρος, Παπέτρου, Κασελάκης, Ουάιτ και Παπαγιάννης ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ με το Περιστέρι και στα πρώτα λεπτά οι “πράσινοι” είχαν το προβάδισμα με 7-2, μιας και ήταν απόλυτα εύστοχοι από τα 6.75, αλλά έκαναν τρία σερί λάθη και το… πλήρωσαν.

Με ένα 0-5 οι φιλοξενούμενοι, έφεραν το ματς στα ίσα (7-7) και έτσι ο Όντεντ Κάτας στο 5’ “επιστράτευσε” τους Μήτογλου και Χεζόνια. Έτσι στο 7’ το Τριφύλλι πήρε εκ νέου κεφάλι στο σκορ (15-11), αλλά το παιχνίδι ήταν ντέρμπι.

Έτσι το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με τον Παναθηναϊκό να προηγείται μεν με 23-19 από το τρίποντο του Ουάιτ, αλλά χωρίς να πείθει με την απόδοση του.
Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου οι γηπεδούχοι κατάφεραν να βρουν ρυθμό και να ξεφύγουν για πρώτη φορά με 9 (28-19) στο 12’ και με ένα σερί 12-0 (από τη λήξη του α’ δεκαλέπτου) το Τριφύλλι έβαλε από νωρίς τις βάσεις.

Έτσι στο 14’ διαφορά πήγε σε διψήφια επίπεδα (34-22) και ο Κάτας έκανε συνεχές rotation στην πεντάδα, μοιράζοντας χρόνο στους παίκτες του. Όμως δύο χαζά λάθη του Παναθηναϊκού στην άμυνα επέτρεψε στην ομάδα των δυτικών προαστίων να μειώσει (34-28), αλλά αυτό δεν κράτησε για πολύ.

Στο 17’ το σκορ για πρώτη φορά πήγε στους 13 (43-30), με τον Παπαγιάννη να είναι πραγματικό “σκιάχτρο” σε άμυνα και επίθεση, καθώς έπαιζε ουσιαστικά χωρίς αντίπαλο, αλλά η υπόλοιπη άμυνα ήταν της “πλάκας” και έτσι με ένα 3-7 επιμέρους, το πρώτο ημίχρονο έληξε με 46-40.

Ο Παναθηναϊκός, στα πρώτα λεπτά του 3ου δεκαλέπτου, βελτίωσε την άμυνα του και με τα 2/2 τρίποντα που μπήκαν, επανέφερε τη διαφορά στους 12 (54-42) στο 24’, αλλά ήταν οι “πράσινοι” δεν ήταν σταθεροί με τη απόδοση τους.

Παρόλα αυτά τα τρίποντα των Μακ και Μπέντιλ, το Τριφύλλι ανέβασε για πρώτη φορά το σκορ στο +17 (63-46) στο 27’ και το Περιστέρι πολύ δύσκολα θα μπορούσε να ακολουθήσει, μιας και μέσα σε 8 λεπτά είχε σημειώσει μόλις 6 πόντους και αυτό ο Εξάστερος το εκμεταλλεύθηκε στο έπακρο.

Αυτό είχε ως αποτέλεσμα η περίοδος να λήξει με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 72-50 από το τρίποντο του Χεζόνια, όπου από την περίμετρο είχε 18 πόντους και αυτό βοήθησε στην αύξηση της διαφοράς.

Οι “πράσινοι” ήταν μια ανάσα από την πρόκριση τους στον ημιτελικό Κυπέλλου, καθώς το Περιστέρι δεν μπορούσε να ακολουθήσει το ρυθμό των γηπεδούχων. Με το σκορ στο 75-52 στο 32′, οι γηπεδούχοι είχαν επιβάλει το παιχνίδι τους.

Μπορεί οι φιλοξενούμενοι να έριξαν τη διαφορά κάτω από τους 20 (77-58) στο 35′, αλλά ήταν ικανοί να κοιτάξουν στα ίσα το Τριφύλλι. Μάλιστα στο παιχνίδι μπήκε και ο Δίπλαρος, ο οποίος στα λίγα δευτερόλεπτα, πρόσθεσε και αυτός το όνομα του στον πίνακα των σκόρερ.

Το σκορ είχε φτάσει κοντά στους 30 (86-59) στο 38′, ο Παναθηναϊκός είχε κάνει τη δουλειά του και το ματς έληξε με το Τριφύλλι να επικρατεί εύκολα με 88-62 και να περνά στον ημιτελικό του Κυπέλλου, όπου την Πέμπτη θα αντιμετωπίσει το Λαύριο.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 46-40, 72-50, 88-62