Ενημέρωση με ένα κλικ

Παναθηναϊκός: Έπαιξε όσο χρειάστηκε και κοιτά Ρεάλ

Ο Παναθηναϊκός έπαιξε όσο χρειάστηκε κόντρα στη Λάρισα και επικράτησε εύκολα της ομώνυμης ομάδας με 89-98 και διατήρησε την πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα της Basket League και οι “πράσινοι” στρέφουν την προσοχή τους στον αγώνα με τη Ρεάλ στη Μαδρίτη.

Οι Ντίνος Μήτογλου και Νεμάνια Νέντοβιτς ήταν οι κορυφαίοι για το Τριφύλλι, όπου ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση με 16 πόντους έκαστος. Μεγάλη βοήθεια από τον Λευτέρη Μποχωρίδη, ο οποίος σημείωσε 12π. Αρκετές βοήθειες έδωσαν και οι Μακ και Φόστερ με 9 και 8 πόντους αντίστοιχα.

Το ματς

Η Λάρισα θέλησε να κοιτάξει στα μάτια τον Παναθηναϊκό στο ξεκίνημα του ματς και χάρη στην πολύ καλή απόδοση των Ουέμπ (σε πρώτη φάση) και Σμιθ (κατά δεύτερο λόγο) ήταν η ομάδα που έλεγχε τον ρυθμό βάζοντας… προβληματισμούς στον Όντεντ Κάτας όσον αφορά την αμυντική λειτουργία της ομάδας του.

Είναι χαρακτηριστικό ότι προηγήθηκαν οι Θεσσαλοί και με +6 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο (19-13) ενώ κρατούσαν το προβάδισμα μέχρι και το τέλος του πρώτου δεκάλεπτου (25-23). Ένα διάστημα όπου είχαν εξαιρετικά στατιστικά με 6/7 δίποντα (!) και 3/9 τρίποντα και τον Ουέμπ στους 10 πόντους.

Αντίστοιχα οι «πράσινοι» μετρούσαν από την πλευρά τους 5/9 δίποντα, 3/6 τρίποντα αλλά και 3 λάθη, με τον Μήτογλου να συνεχίζει από εκεί που είχε σταματήσει στο ματς με την Χίμκι. Μάλιστα και μ’ ένα γρήγορο 10-2 στην δεύτερη περίοδο ο Παναθηναϊκός ανέκτησε τα ηνία του αγώνα (27-33 στο 13′) και έδειχνε να ελέγχει το ματς.

Η Λάρισα αντέδρασε χάρη στον Τζέρι Σμιθ (10π.) αλλά δεν έκανε κάτι περισσότερο από το να πλησιάσει σε απόσταση βολής (34-35 και 36-37). Ο Μακ πήρε την σκυτάλη στην επίθεση και μαζί με τους Μπέντιλ, Μποχωρίδη οδήγησαν το «τριφύλλι» σ’ ένα επιμέρους 17-6 για το +12 (42-54) λίγο πριν από το τέλος του ημιχρόνου (49-56).

Στο πρώτο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός είχε 13/19 δίποντα, 6/11 τρίποντα, 12/12 βολές, +3 ριμπάουντ από τη Λάρισα (13-10), +4 ασίστ (16-12) ενώ οι γηπεδούχοι σούταραν με 71% στα δίποντα (10/14), 42% στα τρίποντα (6/14) και 84% στις βολές (11/13).

Η διαφορά πήγε και πάλι στο +9 για τους «πράσινους» (56-67 στο 25′) αλλά ο εξαιρετικός Ρας με 10 πόντους στην 3η περίοδο, προσπαθούσε να κρατήσει τη Λάρισα μέσα στο σκορ (63-69 στο 27′). Παρόλα αυτά η διαφορά των 9 πόντων παρέμενε για τον Παναθηναϊκό (65-74 στο 29′), με τον Κάτας να ανοίγει για τα καλά το rotation και να δίνει χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά στο +13 (70-83) με τον Ντίνο Μήτογλου να παραμένει η «σταθερή αξία» των «πρασίνων» μαζί με τον Νεμάνια Νέντοβιτς να τον ακολουθεί.

Η μεγαλύτερη τιμή  της διαφοράς ήταν το +15 (80-95) με τον Μάρκους Φόστερ να παίρνει με τη σειρά του χρόνο συμμετοχής και να προσπαθεί να δείξει κάποια πράγματα. Η Λάρισα δεν άφησε τους «πράσινους» να ξεφύγουν περισσότερο και χάρη στα τρίποντα «ψαλίδισαν» την διαφορά μέχρι το τέλος του ματς.

Τα δεκάλεπτα: 25-23, 49-56, 66-74, 89-98

Get real time updates directly on you device, subscribe now.