Έριξε γερή… ροπαλιά στον Ηρακλή ο Παναθηναϊκός

Φορτσάροντας στο τρίτο δεκάλεπτο και πρωτεργάτες τους Νεμάνια Νέντοβιτς και Γιώργο Παπαγιάννη, ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 106-74 του Ηρακλή στο ΟΑΚΑ, στο τελευταίο αγώνα της Basket League για το 2020.

Ο Σέρβος γκαρντ ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 17 πόντους και ο Έλληνας σέντερ σημείωσε άλλους 20π, ενώ, ενώ μάζεψε 10 ριμπάουντ. Πολύ καλός και ο Παπαπέτρου, ο οποίος τελείωσε το ματς με 15π. Διψήφιοι και οι Μήτογλου και Καλαϊζλακης με 12π. και 10π.

Το ματς

Με τους Σαντ Ρος, Νέντοβιτς, Φόστερ, Μήτογλου και Παπαγιάννη ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ την αναμέτρηση με τον Ηρακλή και στα πρώτα λεπτά του αγώνα οι “πράσινοι” ήταν μπροστά με 6-5, με τον Νεμάνια Νέντοβιτς να είναι ιδιαίτερα… καυτός.

Μέσα σε 4 λεπτά ο Σέρβος γκαρντ είχε σημειώσει 9 πόντους και στο 5’ έκανε το 15-11, επιβάλλοντας το “νόμο” του. Το Τριφύλλι είχε καταφέρει να χτίσει ένα σερί και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να κρατήσει την επίθεση σε ψηλά στάνταρ (23-15).

Παρόλα αυτά ο “Γηραιός” ήταν ανταγωνιστικός και έβρισκε λύσεις από τη ρακέτα και είχε ως αποτέλεσμα το πρώτο δεκάλεπτο να λήξει με 31-22, μιας και ο Παπαπέτρου ευστόχησε σε έμμεσο τρίποντο.

Τα πράγματα δεν άλλαξαν με την έναρξη της 2ης περιόδου και ο Παναθηναϊκός κατάφερε να δημιουργήσει ένα “μαξιλαράκι” 10 πόντων (36-25) στο 12’. Όμως οι Θεσσαλονικείς είχαν άμεση αντίδραση και εκμεταλλεύτηκαν τα κενά στην άμυνα των γηπεδούχων και κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά.

Έτσι στο 14’ το σκορ έφτασε σε μονοψήφια επίπεδα (40-33) και δεν άφησε τον Εξάστερο να δημιουργήσει ρυθμό. Μάλιστα στο 17’ έτρεξε ένα 7-0 σερί και μείωσε στους 5 (46-41), ενώ έβαζε ακόμα πιο δύσκολα.

Οι Σαγκς και Καββαδάς με σερί βολές μείωσαν ακόμα περισσότερο και ο Χάνλαντ έβαλε μπροστά τον Ηρακλή με 48-49, 30’’ για το τέλος του πρώτου μέρους. Όμως ο Βουγιούκας είχε 2/2 από τη γραμμή της φιλανθρωπίας και ο Φόστερ με λέι απ έγραψε το 52-49, που ήταν το σκορ ημιχρόνου.

Με… κεκτημένη ταχύτητα μπήκε ο Παναθηναϊκός στο τρίτο δεκάλεπτο. Με ένα επιμέρους 10-2 και τον Νέντοβιτς να φτάνει στους 15 πόντους, οι “πράσινοι” έφτασαν μέσα σε 3 λεπτά τη διαφορά ξανά στους 10 (64-54), καθώς υπήρξε μεγάλη βελτίωση και στην άμυνα.

Οι δύο “Παπ” (Παπαγιάννης – Παπαπέτρου) έκαναν… πάρτι και στις δύο πλευρές του παρκέ και σε συνδυασμό τις σωστές τοποθετήσεις στα μετόπισθεν, ανέβασαν ακόμα περισσότερο το σκορ (78-59) στο 27’, με τρίποντο του Κασελάκη.

Έτσι η περίοδος έληξε με τον Παναθηναϊκό να παίζει εντυπωσιακά στην επίθεση και ουσιαστικά να “κλειδώνει” τη νίκη, με τη διαφορά κοντά στους 20 (83-64).

Από κει και μετά τα πράγματα είχαν απλοποιηθεί για τον Παναθηναϊκό και έτσι ο Γιώργος Βόβορας είχε την ευκαιρία να βάλει παίκτες στο παρκέ με μικρότερο χρόνο συμμετοχής, ανοίγοντας έτσι το rotation.

Στο 34′ το σκορ ήταν στο +17 (85-68) και πολύ δύσκολα θα άλλαζε η κατάσταση, ενώ οι “πράσινοι” ήταν πολύ κοντά στο να φτάσουν στην πρώτη 100αρα για τη φετινή σεζόν, μιας και είχε αρκετό χρόνο για να την πετύχει (92-68 στο 36′).

Τελικά οι 100 πόντοι ξεπεράστηκαν από τις βολές το Βουγιούκα (101-74) και ο Παναθηναϊκός πέτυχε μια εύκολη νίκη με 106-74 κόντρα στον Ηρακλή στο ΟΑΚΑ, στο ματς που έκλεισε το 2020 για τη Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 31-22, 52-49, 83-64, 106-74