Τα γρήγορα γκολ και το ρεκόρ του Παναθηναϊκού

Τον απόλυτο αιφνιδιασμό πέτυχε ο Παναθηναϊκός εναντίον του πρωτοπόρου μέχρι χθες στη βαθμολογία Βόλου. Οι “πράσινοι” πέτυχαν δύο γκολ στο 3ο και 4ο λεπτό, για να πάρουν ισχυρό προβάδισμα στο παιχνίδι.

Μάλιστα είναι η πρώτη φορά από καταβολής Α’ Εθνικής, που ο Παναθηναϊκός καταφέρνει να προηγηθεί σε αγώνα του με 2-0 πριν συμπληρωθούν τέσσερα λεπτά, όπως αναφέρει η ιστοσελίδα της Super League.

Σε τέσσερις περιπτώσεις είχε καταφέρει να βάλει δύο γκολ μέχρι το 5ο λεπτό! Οι… βιαστικοί Καρλίτος και Ιωαννίδης φρόντισαν να κάνουν νέο ρεκόρ. Τα γρηγορότερα 2-0 του Παναθηναϊκού:

26.09.2021: Παναθηναϊκός – Βόλος (3′ Καρλίτος, 4′ Ιωαννίδης)

11.04.1966: Παναθηναϊκός – Τρίκαλα (2′ και 5′ Στρ. Σακελλαρίδης)

15.01.1967: Πανιώνιος – Παναθηναϊκός (2′ Δομάζος, 5′ Καλαϊτζίδης)

10.01.1993: Παναθηναϊκός – Παναχαϊκή (3′ και 5′ Βαζέχα)

29.05.1996: Παναθηναϊκός – Εδεσσαϊκός (3′ Αποστολάκης, 5′ Δώνης)

Τα πέντε γκολ και τα τέσσερα στο ημίχρονο

Ο Παναθηναϊκός πέτυχε πέντε γκολ σε ένα αγώνα της Super League μετά από τρία σχεδόν χρόνια. Η προηγούμενη φορά ήταν στις 24 Νοεμβρίου 2018, όταν είχε νικήσει τον Απόλλωνα με 5-1 στο “Σπύρος Λούης”.

Επίσης η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς πέτυχε στο πρώτο ημίχρονο τέσσερα γκολ, κάτι που είχε να κάνει από τις 4 Μαρτίου 2017, όταν είχε νικήσει τη Βέροια με 5-0, έχοντας προηγηθεί με 4-0 στο ημίχρονο. Εκείνη ήταν και η προηγούμενη φορά, που ο Παναθηναϊκός είχε πετύχει πέντε γκολ στη Λεωφόρο.

Ο Βόλος δέχτηκε για δεύτερη φορά στη μικρή του ως τώρα θητεία στην κατηγορία πέντε γκολ. Η άλλη ήταν το Σεπτέμβριο του 2019, όταν τον είχε νικήσει ο Ολυμπιακός με 5-0. Ωστόσο δέχτηκε για πρώτη φορά τέσσερα γκολ στο πρώτο ημίχρονο στη Super League. Του είχε συμβεί τον περασμένο Φεβρουάριο στο Κύπελλο όμως όταν έχασε 4-2 από την ΑΕΚ, με 4-1 στο ημίχρονο.