“Ταπείνωσε” η Γαλλία τις ΗΠΑ

Ο Εβάν Φουρνιέ έκανε ότι ήθελε στην άμυνα των “ατομιστών” παικτών των ΗΠΑ και η Γαλλία επικράτησε με 83-76 και έκανε ιδανική αρχή του Ολυμπιακού τουρνουά μπάσκετ του Τόκιο.

Ο άσος των “τρικολόρ” και των Σέλτικς ήταν καταιγιστικός με 28 πόντους, όπου με τα μεγάλα καλάθια που σημείωσε “καθάρισε” για την ομάδα του. Καλή εμφάνιση για τους Ρούντι Γκομπέρ με 14 και Νάντο Ντε Κολό με 13 πόντους αντίστοιχα.

Από την άλλη οι Αμερικάνοι ήταν απελπιστικά σε κρίσιμα σουτ στο τέλος του αγώνα, ενώ σε κανένα σημείο του παιχνιδιού δεν είχαν κάποιο ξεκάθαρο πλάνο στην επίθεση, παρά μόνο με το ατομικό τους ταλέντο. Ο Χόλιντεϊ ήταν αυτός που φάνηκε λίγο περισσότερο με 18 πόντους, αλλά μετά χάθηκε στη μετριότητα. Διψήφιοι και οι Εντρίς Αντεμπαγιό με 12π, Κέβιν Ντουράντ με 10π. και  Νταμιάν Λίλιαρν με 11π.

Το ματς

Ένα παιχνίδι που είχε δύο εντελώς διαφορετικά ημίχρονα, με τους Αμερικανούς να πηγαίνουν στην ανάπαυλα μπροστά με 45-37, ωστόσο η Γαλλία με επιμέρους σκορ 46-31 στο δεύτερο, κατάφερε να πάρει τη νίκη και μαζί ένα μεγάλο προβάδισμα για την κατάληψη της κορυφής του πρώτου ομίλου.

Ο διακόπτης γύρισε στο τρίτο δεκάλεπτο, διάστημα στο οποίο οι «τρικολόρ» κυριάρχησαν απόλυτα με επιμέρους σκορ 25-11. Χαρακτηριστικό είναι ότι οι παίκτες του Κολέ είχαν βάλει μόνο ένα τρίποντο στο πρώτο μέρος και στην τρίτη περίοδο έβαλαν πέντε, ενώ βελτίωσαν πάρα πολύ και την αμυντική τους λειτουργία.

Παρ’ όλα αυτά το σύνολο του Γκρεγκ Πόποβιτς αφυπνίστηκε και με ένα επιμέρους 13-1 πήγε στο +6 (63-69) στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου, ενώ στο 37′ βρέθηκαν στο 67-74. Κι όμως η Γαλλία είχε και πάλι απάντηση, όπως έκανε και το 2019. Οι τυπικά γηπεδούχοι βρήκαν μεγάλα σουτ, έτρεξαν ένα σερί 14-0 (από το 67-74, σε 81-74) και κατάφεραν να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 37-45, 62-56, 83-76

ΓΑΛΛΙΑ: Μπατούμ 5(1τρ, 5ασ), Ντε Κολό 13 (2/5τρ, 5ρ, 5ασ), Φουρνιέ 28 (4/12τρ, 5λ), Γκομπέρ 14 (9ρ), Ερτέλ 5 (1/4τρ), Κορνελί, Φαλ 7, Λουαού-Καμπαρό 2, Πουαριέ 3, Γιαμπουσέλε 6.

ΗΠΑ: Αντεμπάγιο 12(9ρ), Χολιντέι 18 (3/5τρ, 7ρ, 4ασ), Λαβίν 8 (2), Λίλαρντ 11 (3/8τρ, 4λ), Τέιτουμ 9 (1/5τρ), Μπούκερ 4, Ντουράντ 10(1/6τρ), Γκριν 2, Τζόνσον, ΜακΓκι 2, Μίντλετον.