ΑΕΚ: Έφερε στα ίσα τη σειρά των ημιτελικών

Η ΑΕΚ εκμεταλλεύτηκε την αστοχία του Παναθηναϊκού και επικράτησε με 92-80 και έφερε στα ίσα (1-1) τη σειρά των ημιτελικών της Basket League. Η Ένωση έκλεισε όλα τα επιθετικά όπλα των “πρασίνων”, οι οποίοι έκαναν πολλά λάθη και έχασαν τη συγκέντρωση τους στο δεύτερο ημίχρονο.

Η διάρκεια στο κομμάτι της επίθεσης, η κυριαρχία της στη δημιουργία (17ασ.) και η ψυχραιμία που επέδειξε ακόμη κι όταν βρέθηκε στο -15 (30-45 στο 17΄), αποτέλεσαν τα «κλειδιά» της αποψινής επικράτησης της ΑΕΚ, απέναντι σε έναν Παναθηναϊκό, που υπέστη καθίζηση στο δεύτερο ημίχρονο.

Κορυφαίοι των νικητών οι Ντάριλ Μέικον (23π.), Γιανίκ Μορέιρα (13π., 10ρ.), Γιόνας Ματσιούλις (10π., 11ρ.), Ματ Λοτζέσκι (10π.) και Νίκος Γκίκας (11π.), ενώ από τους «πράσινους» ξεχώρισε ο Ιωάννης Παπαπέτρου (18π.).

Ο Παναθηναϊκός, με πρωταγωνιστή στην επίθεση τον Σαντ Ρος και καλά δομημένη άμυνα, έδειξε να ελέγχει το παιχνίδι στα μισά της δεύτερης περιόδου, όταν και προηγήθηκε στο 17΄ με +15 (30-45). Ωστόσο, η Ένωση μάζεψε τα κομμάτια της, μείωσε σε 39-47 στο ημίχρονο, ενώ με έφεση στις ασίστ και σπουδαία δουλειά στις δύο ρακέτες απάντησε με επιμέρους σκορ 23-11 στο τρίτο δεκάλεπτο, σημειώνοντας στο 28΄ τη σπουδαία ανατροπή, μετά από δύο κολλητά τρίποντα δια χειρός Κατσίβελη και Γκίκα (62-58 στο 28΄).

Μήτογλου και Μποχωρίδης από την περιφέρεια έβαλαν και πάλι τον Παναθηναϊκό μπροστά στο σκορ (64-65 στο 30΄), αλλά με τους Μέικον, Ζήση και Λοτζέσκι «ζεστούς» από τα 6.75 στον… επίλογο, η ΑΕΚ δεν αγχώθηκε, γράφοντας το 88-78 στο 38΄ και «καθαρίζοντας» την υπόθεση νίκη, απέναντι σε έναν Παναθηναϊκό που έδειχνε στο τέταρτο δεκάλεπτο να έχει συμβιβαστεί με την ισοφάριση της σειράς.

Τα δεκάλεπτα: 22-26, 39-47, 64-65, 92-80

Οι συνθέσεις:

ΑΕΚ (Αγγέλου): Μορέιρα 13, Μέικον 21 (3), Ματσιούλις 10 (1), Γιάνκοβιτς 2, Λοτζέσκι 10 (2), Κατσίβελης 7 (1), Χρυσικόπουλος 3 (1), Ζήσης 9 (1), Γόντικας 4, Γκίκας 11 (1), Μόουζες.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Κάτας): Παπαγιάννης 10, Παπαπέτρου 18 (2), Χεζόνια 3 (1), Γουάιτ 4), Σαντ Ρος 14 (2), Μπρέι 9 (1), Μποχωρίδης 5 (1), Όγκαστ 3, Μήτογλου 11 (1), Μπεντίλ 3.