Παναθηναϊκός: Το πάθημα έγινε… μάθημα!

Ο Παναθηναϊκός έκανε το καθήκον του απέναντι στον Προμηθέα στην Πάτρα, παίρνοντας “εκδίκηση” για την ήττα στο ΟΑΚΑ. Οι “πράσινοι” επικράτησαν με 61-83 και στρέφουν την προσοχή τους στην τελευταία αγωνιστική με την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ τη Μ. Τετάρτη (28/4).

Κορυφαίοι για το Τριφύλλι ήταν ο Παπαγιάννης με double double (15π με 10 ριμπ.), Παπαπέτρου με 14 και Σαντ Ρος με 13 (3/3 τριπ). Εξαιρετικός και ο Κασελάκης με 10 πόντους με 5/5 δίποντα.

Το ματς

Με τους Σαντ Ρος, Μποχωρίδη, Παπαπέτρου, Γουάιτ και Παπαγιάννη ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ την αναμέτρηση με τον Προμηθέα και στα πρώτα λεπτά οι Πατρινοί ήταν μπροστά με 7-4, αλλά οι “πράσινοι” είχαν άμεση αντίδραση.

Με ένα 0-6 κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα με 7-10 στο 5’, αλλά οι γηπεδούχοι ήταν αρκετά μαχητικοί και έμεναν συνεχώς στη “σκιά” του Τριφυλλιού. Ο Γκραντ με έμμεσο τρίποντο έκαναν το 14-15, αλλά ο Χεζόνια με “εναέριο” χορό έδειξε ένα από τα πολλά χαρίσματα του και έτσι το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με τον Παναθηναϊκό να είναι μπροστά με 16-19.

Με την έναρξη της 2ης περιόδου, οι δύο ομάδες ήταν αρκετά άστοχες στα πρώτα 3 λεπτά, αλλά οι “πράσινοι” κρατούσαν με δυσκολία το μικρό τους προβάδισμα (20-21), αλλά ο Προμηθέας έδειξε ψυχικά αποθέματα και μετά από αρκετή ώρα πήρε την πρωτοκαθεδρία.

Στο 16’ το σκορ ήταν 25-21, αλλά οι παίκτες του Όντεντ Κάτας είχαν άμεση αντίδραση. Με τους Παπαγιάννη, Σαντ Ρος και Παπαπέτρου επανέκτησαν τα “σκήπτρα” και με ένα 0-8, διαμόρφωσαν το 25-29 στο 18’, με το Κουβανό να είναι ιδιαίτερα εύστοχος από τα 6.75 (3/3) και ανέβασε ακόμα περισσότερο το σκορ.

Με προσωπικά του σουτ έκανε το 29-37, το οποίο δεν άλλαξαν με το τέλος του πρώτου μέρους και έτσι το ημίχρονο έληξε με το +8 υπέρ του Παναθηναϊκού.

Οι “πράσινοι” προσπάθησαν να “απλοποιήσουν” τα πράγματα στο τρίτο δεκάλεπτο και για πρώτη φορά η διαφορά το σκορ έφτασε σε διψήφια επίπεδα (29-41) στο 22’ και παρά την πίεση του Προμηθέα, το Τριφύλλι έδειχνε συνέπεια στο παιχνίδι του.

Στο 26’ ο Γουάιτ έκανε το 36-50, με την άμυνα του Παναθηναϊκού να είναι αυτή που ξεχώρισε, μιας και ήταν αρκετά υποψιασμένος μετά το “στραπάτσο” που είχε πάθει στο ΟΑΚΑ.

Έτσι το δεκάλεπτο έληξε με τους “πράσινους” να είναι με το ένα πόδι στη νίκη, μιας και ήταν μπροστά με 43-61, μιας και η αμυντική προσέγγιση με τα ψηλά σχήματα απέφερε καρπούς.

Ο Κάτας επέλεξε μια “πειραματική” πεντάδα στο 4ο δεκάλεπτο και αυτό ο Προμηθέας το εκμεταλλεύθηκε στο έπακρο. Με ένα 9-0 το σκορ έπεσε σε μονοψήφια επίπεδα (52-61) στο 32′ και έκανε τις αλλαγές που έπρεπε, ώστε να μην υπάρξει καμία έκπληξη.

Έτσι με σερί 12-0 και τον Παπαπέτρου σε μεγάλη όρεξη, το -9 έγινε +21 (52-73) στο 35′ και κάπου εκεί το ματς έλαβε τέλος και έτσι ο Κάτας είχε την ευκαιρία για αρκετές δοκιμές και για τις δύο ομάδες και έτσι ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη με 61-83 και στρέφει την προσοχή του στον αγώνα με την ΑΕΚ.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 27-39, 43-61, 61-83