Παναθηναϊκός: Εκτέλεσε τον Κολοσσό από τα 6,75

Όντας εξαιρετικός από τα 6,75 (66% στα τρίποντα με 16/24) ο Παναθηναϊκός πέρασε εύκολα από τη Ρόδο, επικρατώντας του μαχητικού Κολοσσού με 82-95 και επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα, μετά από τις ήττες με Μπαρτσελόνα και Μπάγερν.

Οι “πράσινοι” ουσιαστικά χρειάστηκαν μόλις 10 λεπτά για να κάμψουν την αντίσταση των “θαλασσί”, καθώς στο δεύτερο δεκάλεπτο είχαν σημείωσαν 34 πόντους και “έχτισαν” μια διαφορά, η οποία διατηρήθηκε μέχρι και το τέλος του αγώνα.

Ο Παπαπέτρου, ο οποίος επέστρεψε από τον τραυματισμό του, ήταν εξαιρετικός, καθώς ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 20 πόντους με 4/6 τρίποντα. Πολλές βοήθειες έδωσαν και οι Σαντ Ρος με 13 και Γουάιτ με 12π (4/4 τριπ.).

Το ματς

Με τους Σαντ Ρος, Μπρέι, Παπαπέτρου, Μπέντιλ και Παπαγιάννη ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ την αναμέτρηση με τον Κολοσσό και στα πρώτα λεπτά του αγώνα οι “πράσινοι” είχαν τον έλεγχο της κατάστασης και πήραν ελαφρύ προβάδισμα (4-5) στο 3’.

Οι παίκτες του Κάτας, παρόλα αυτά, είχαν πρόβλημα στην άμυνα μιας και οι Ροδίτες έβρισκαν συνεχώς τρόπους για να “τρυπάνε” τα μετόπισθεν, ενώ και στην επίθεση οι μόνοι που είχαν σκορ ήταν οι Σαντ Ρος και Μπέντιλ.

Έτσι στο 6’ το ματς ήταν 10-13 με το τρίποντο του Παπαπέτρου, αλλά το Τριφύλλι έκανε φθηνά λάθη και επέτρεπε στους αντιπάλους να βγάλουν επιθέσεις και έτσι στο 9’με ένα επιμέρους 12-6, οι “θαλασσί” ήταν μπροστά 22-18, με τον Καντέρ να δίνει λύσεις στους γηπεδούχους και έτσι το πρώτο δεκάλεπτο έληξε
με το σκορ στο 22-20.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου ο Παναθηναϊκός επανέκτησε τα ηνία του σκορ, με τον Γουάιτ να κάνει το 24-28 με 2 τρίποντα στο 12’ και από κει και μετά οι “πράσινοι” εκμεταλλεύτηκαν το “μπλακ άουτ” του Κολοσσού και για πρώτη φορά ανέβασαν τη διαφορά πάνω από τους 10 (24-35) στο 15’, έχοντας 7/10
τρίποντα συνολικά.

Μάλιστα το Τριφύλλι είχε ένα επιμέρους 0-17 και αυτό ουσιαστικά απλοποίησε τα πράγματα. Παπαπέτρου και Παπαγιάννης έκαναν το 26-42, με τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν τις λύσεις από τα 6.75 και ο Κασελάκης με ένα ακόμα περιφερειακό σουτ, ανέβασε τη διαφορά στο +20 (28-49).

Έτσι το ημίχρονο έληξε με τον Παναθηναϊκό να βάζει τους δικού του όρους στο ματς και να προηγείται με 36-54, έχοντας πλουραλισμό στην επιθετική δεινότητα, με τους Παπαπέτρου και Γουάιτ να είναι οι παίκτες που άλλαξαν το “τσιπάκι”.

Ο Κολοσσός, με την έναρξη του 3ου δεκαλέπτου, προσπάθησε να μειώσει το σκορ, καθώς με ένα 6-0 διαμόρφωσε το 42-54 στο 22’, αλλά ο Παπαπέτρου με ένα ακόμα τρίποντο έκανε το 44-59 και το ματς είχε αποκτήσει ρυθμό και για τις δύο ομάδες.

Έτσι στο 26’ οι “πράσινοι” κρατούσαν το προβάδισμα με 52-66, αλλά οι γηπεδούχοι δεν το έβαλαν κάτω και με τους Ξανθόπουλο και Άντριτς μείωσαν σε 57-68, καθώς εκμεταλλεύτηκαν την ολιγωρία στην άμυνα του Τριφυλλιού.

Παρόλα αυτά οι “θαλασσί” εκμαίευαν προσπάθειες, θέλοντας να ρίξουν το σκορ σε μονοψήφια επίπεδα, αλλά αυτό δεν κατέστη δυνατό και έτσι το δεκάλεπτο έληξε με 58-71 με τρίποντο του Μπρέι.

Μετά από πολύ ώρα ο Ροδίτες μείωσαν ο σκορ κάτω από τους 10 (67-76), τρία λεπτά μετά την έναρξη της τελευταίας περιόδου, δείχνοντας μεγάλη μαχητικότητα και στις δύο πλευρές του παρκέ και ήθελε να “πέσει” με το κεφάλι ψηλά.

Στο 37′ το σκορ ήταν 79-88, με τον Παναθηναϊκό να κάνει ένα μεστό παιχνίδι και τον Όντετ Κάτας να κάνει αρκετές δοκιμές σε σχήματα και πρόσωπα και το παιχνίδι έληξε με το Τριφύλλι να παίρνει τη νίκη με 82-95.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 36-54, 58-71, 82-95