Ενημέρωση με ένα κλικ

Παναθηναϊκός: Μέγα Προμηθέας στο ΟΑΚΑ

Ιδανικός “αυτόχειρας” ο Παναθηναϊκός, ο οποίος έβγαλε τα μάτια του μόνος του. Οι “πράσινοι” ήταν μπροστά με 78-71 στα 56”, αλλά ο Προμηθέας έδειξε τεράστια ψυχή και με ένα 0-9 επικράτησε με 78-80 στο ΟΑΚΑ, κάνοντας τη μεγαλύτερη έκπληξη της αγωνιστικής.

Το ματς

Με τους Μακ, Νέντοβιτς, Ουάιτ, Μήτογλου και Παπαγιάννη ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ την αναμέτρηση με τον Προμηθέα και τα πρώτα λεπτά ήτα αρκετά νευρικά και για τις δύο ομάδες. Ήταν χαρακτηριστικό πως στο 4’ το σκορ ήταν ισόπαλο (6-6), αλλά από κει και μετά οι “πράσινοι” αντέδρασαν.

Μητογλου, Νέντοβιτς και Παπαγιάννης ανέλαβαν δράση και το Τριφύλλι πήρε την πρωτοκαθεδρία με 11-8, αλλά ο αγώνας ήταν κακός. Παρόλα αυτά το τρίποντο του Μποχωρίδη έδωσε μια “ανάσα”, αλλά οι Πατρινοί έχαναν ευκαιρίες από τις βολές και έτσι το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με 16-14.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου οι δύο ομάδες εναλλασσόντουσαν στο σκορ και το ματς ήταν ντέρμπι. Στο 13’ οι Πατρινοί ήταν μπροστά με βραχεία διαφορά (20-21), με το ματς να είναι αρκετά κλειστό.

Με ένα 0-8 ο Προμηθέας έκανε το 28-34 στο 16’ και είχε τον απόλυτο έλεγχο του ματς, μιας και εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο την αστοχία του Παναθηναϊκού. Ήταν χαρακτηριστικό πως οι “πράσινοι” είχαν 12/27 και 44% εντός πεδιάς και αυτό το γεγονός έκανε πιο δύσκολο το έργο τους.

Μάλιστα κρατούσαν εύκολα το προβάδισμα (33-39) Τα αδέρφια Γκραντ (Τζεράι και Τζέριαν) έκαναν “πλάκα” στην άμυνα του Τριφυλλιού, καθώς είχαν σημειώσει στους 24 από τους 39 πόντους των φιλοξενούμενων και έτσι το ημίχρονο έληξε με τον Παναθηναϊκό να υπολείπεται του Προμηθέα με 36-43.

Το Τριφύλλι ήταν με την “πλάτη στον τοίχο” και με την έναρξη της 3ης περιόδου ισορρόπησε το ματς. Με ένα 7-0, έφερε το ματς στα ίσα (43-43), με τον Παπαπέτρου να αναλαμβάνει δράση. Παρόλα αυτά οι Πατρινοί είχαν άμεση αντίδραση και απάντησε με ένα 0-5.

Ο Όγκαστ με λέι απ έκανε το 47-50 στο 25’, με τις δύο ομάδες να κάνουν βιαστικές κινήσεις. Όμως όταν εκεί ανέλαβε δράση ο Παπαπέτρου. Με προσωπικές προσπάθειες έβαλε ξανά το Παναθηναϊκό μπροστά με 53-50 στο 28’ και κρατούσε τον Παναθηναϊκό μόνος του και έτσι το δεκάλεπτο έληξε με τον Εξάστερο να προηγείται με 58-55, από τις βολές του Μπέντιλ.

Το ματς συνεχίστηκε να είναι ντέρμπι, αλλά οι “πράσινοι” έβρισκαν λύσεις. Έτσι στο 34’ ήταν μπροστά με 70-61, με τον “Πάπι” να φτάνει στους 23 πόντους, κάνοντας μια αρχηγική εμφάνιση. Όμως οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα 0-7 και μείωσαν εκ νέου στους 2 (70-68) και ο αγώνας έγινε ξανά ντέρμπι.

Όμως Μήτογλου και Παπαπέτρου “κρατούσαν” τον Παναθηναϊκό σε άμυνα και επίθεση και ένα λεπτό πριν από τη λήξη του αγώνα το σκορ ήταν 78-71. Παρόλα αυτά οι Πατρινοί δεν το έβαλαν κάτω και οι Λούτζης – Έβανς έφερε το ματς στα ίσα (78-78), μένοντας 16.8” για το τέλος, τρέχοντας ένα 0-7 σε 50 δευτερόλεπτα. Παρόλο που οι “πράσινοι” είχαν την τελευταία επίθεση στα χέρια τους, έκαναν το ένα λάθος μετά το άλλο και χάρισαν τη νίκη στους Πατρινούς με 78-80.

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 36-43, 58-55, 78-80

Get real time updates directly on you device, subscribe now.