“Άλωσε” το ΟΑΚΑ ο Ολυμπιακός

Η κάκιστη άμυνα του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ στο ζωγραφιστό και η αστοχία σε κρίσιμα σημεία έδωσε στον Ολυμπιακό το διπλό στο ΟΑΚΑ. Οι Πειραιώτες πήραν τη νίκη με 71-78, στο ντέρμπι της 2ης αγωνιστικής της Euroleague, φανερώνοντας όλες τις αδυναμίες των “πρασίνων”.

Οι Φόστερ και Παπαπέτρου ήταν αυτοί που ξεχώρισαν από το Τριφύλλι, καθώς σημείωσαν από 14 και 15 πόντους έκαστος. Από τους νικητές ο Γιώργος Πρίντεζης ήταν ο κορυφαίος με 17π., ενώ διψήφιος ήταν και ο ΜακΚίσικ με 10π.

Το ματς

Με τους Σαντ Ρος, Νέντοβιτς, Παπαπέτρου, Μήτογλου και Παπαγιάννη ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ την αναμέτρηση με τον Ολυμπιακό, με το ξεκίνημα να είναι αρκετά νευρικό, μιας και το πρώτο καλάθι σημειώθηκε στο 2ο λεπτό.

Οι “ερυθρόλευκοι” ήταν αυτοί που είχαν το προβάδισμα με 0-6 στο 4’, μιας και οι “πράσινοι” είχαν 0/10 εντός πεδιάς στα πρώτα λεπτά. Παρόλα αυτά στη συνέχεια το Τριφύλλι αντέδρασε και μείωσε σε 5-8, αλλά δεν είχε υπομονή στο παιχνίδι του.

Έτσι οι παίκτες του Μπαρτζώκα κρατούσαν εύκολα το προβάδισμα και μάλιστα ανέβασαν τη διαφορά στο +12 (7-19) στο 8’, έχοντας ως κορυφαίο τον Πρίντεζη. Έτσι το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με τον Παναθηναϊκό να κάνει πολλά λάθη στο ζωγραφιστό και να λήγει με 12-22.

Foster_Pananthinaikos opap_Euroleague

Τα πράγματα δεν άλλαξαν στην έναρξη της 2ης περιόδου με τον Ολυμπιακό να κρατά εύκολα τη πρωτοκαθεδρία του και τους γηπεδούχους να πελαγοδρομούν. Στο 13’ ανέβασαν τη διαφορά τους στο +15 (18-33) και ήταν κάτι παραπάνω από φανερό πως οι παίκτες του Βόβορα ήταν πολύ ευάλωτοι στην καρδιά της άμυνας.

Οι μόνοι που προσπαθούσαν για το Τριφύλλι ήταν οι Παπαπέτρου και Φόστερ, καθώς ήταν οι πιο ζωηροί στην επίθεση, αλλά δεν είχαν συμπαραστάτες για να βοηθήσουν. Στο 16’ το σκορ ήταν 25-37, με τον Αμερικανό γκαρντ να παίρνει προσωπικές προσπάθειες και να κερδίζει φάουλ.

Από την άλλη η είσοδος του Κασελάκη έδωσε μια άλλη ώθηση, μιας και το mismatch με τον Σπανούλη απέδωσε καρπούς και με 4 βολές έκανε το 29-39. Μάλιστα σημείωσε και τρίποντο, (ομοίως με τον Γουάιτ) και μετά από αρκετή ώρα έριξε το σκορ σε μονοψήφια επίπεδα και έτσι το ημίχρονο έληξε με 35-44.

Με την έναρξη του 3ου δεκαλέπτου ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να κάνει την αντεπίθεση του. Στο 22’ μείωσε σε 42-48, με τους Παπαπέτρου και Φόστερ να δίνουν το πολυπόθητο σκορ. Όμως το πρόβλημα στην άμυνα στο ζωγραφιστό παρέμενε και ο Πρίντεζης έκανε… πάρτι. Με ένα 7-0 ο Ολυμπιακός ανέβασε εκ νέου τη διαφορά στους 13 (42-55) και έτσι κατάφερνε να “χτυπά” συνεχώς στο αδύναμο σημείο των “πρασίνων”.

Από την άλλη ο Εξάστερος είχε μεν κάποιες εξάρσεις και έτσι μείωσε σε 53-62 στο 28’, καθώς (για πρώτη φορά στο παιχνίδι) βγήκε το αμυντικό σχέδιο και έδωσε ώθηση στους “πράσινους” για να ρίξουν ακόμα περισσότερο τη διαφορά. Έτσι το δεκάλεπτο έληξε με τον Παναθηναϊκό να είναι στο -5 (57-52), καθώς βελτίωσε την ανασταλτική λειτουργία στα μετόπισθεν.

Το παιχνίδι μετατράπηκε σε ντέρμπι, μιας και η βελτίωση των γηπεδούχων ήταν αισθητή. Στο 32’ το σκορ ήταν 60-64, αλλά είχαν μεγάλη αστοχία στα τρίποντα και έχασαν αρκετές ευκαιρίες για να ρίξουν ακόμα περισσότερο τη διαφορά και αυτό οι Πειραιώτες το εκμεταλλεύτηκαν.

Στο 36’ κατάφεραν να φέρουν ξανά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (62-72) με τον ΜακΚίσικ και πολύ δύσκολα θα άλλαζε η κατάσταση. Όμως σε καίριο σημείο μίλησε ο Νέντοβιτς. Με 5 αναπάντητους πόντους έκανε το 69-74 και έμενε 1:30 για το τέλος.

Όμως ο Σέρβος γκαρντ δέχθηκε τεχνική ποινή και αυτό ο Ολυμπιακός το εκμεταλλεύθηκε στο έπακρο και το Τριφύλλι δεν μπόρεσε να αντιδράσει και έτσι ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ γνώρισε την ήττα με 71-78 στο ντέρμπι της 2ης αγωνιστικής της Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 12-22, 35-44, 57-62, 71-78

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Βόβορας): Παπαγιάννης 6, Όγκαστ 7 (3/4 δίποντα), Παπαπέτρου 14 (5/10 δίποντα, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Κασελάκης 7 (1), Φόστερ 15 (4/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα), Νέντοβιτς 9 (3/7 δίποντα), Σάικς, Γουάιτ 5 (1), Μήτογλου 2, Μπεντίλ 1, Σαντ-Ρος 4.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάρισον 7, Σπανούλης 8, Σλούκας 6, Μάρτιν 8, Βεζένκοβ 9 (3/5 δίποντα), Πρίντεζης 17 (6/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα), Παπανικολάου 3, Τζένκινς 5 (1), Έλις 5 (13 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 10.